giphy

Britský regulátor rozhodol: Facebooku nariadil, aby predal platformu Giphy

Meta (Facebook) sa môže voči rozhodnutiu odvolať.

Britský regulačný úrad (CMA) ukončil vyšetrovanie akvizície, v rámci ktorej získala spoločnosť Facebook (dnes Meta) platformu s animovanými obrázkami, Giphy. Obchod môže podľa neho poškodiť hospodársku súťaž.

Facebook odkúpenie vyhľadávača gifiek Giphy oznámil v máji 2020. Obe strany sa mali dohodnúť na cene 400 miliónov dolárov. Internetový gigant chcel platformu previazať so svojimi službami, sociálnou sieťou Facebook a Instagramom.

Tvrdil, že až 50 % internetovej prevádzky na serveroch Giphy pochádza z Facebooku. Zároveň dodal, že platforma bude naďalej fungovať pod samostatnou značkou a neodstrihne od nej existujúcich partnerov, napríklad Twitter, Reddit a ďalšie služby.

Animované obrázky sú pevnou súčasťou internetových komunít. Používatelia sa prostredníctvom nich radi vyjadrujú alebo reagujú na rôzny obsah, články, diskusie a podobne.

giphy
Foto: giphy.com

Britský Úrad pre hospodársku súťaž zverejnil v auguste 2021 predbežné výsledky prešetrovania obchodu, v ktorých uviedol, že akvizícia môže negatívne ovplyvniť hospodársku súťaž na trhu so sociálnymi médiami. Argumentoval obmedzením výberu alebo kvality animovaných obrázkov, čo môže ovplyvniť spôsob, akým ľudia sociálne siete používajú.

Facebook: Nesúhlasíme, nemáte dôkazy

Facebook zareagoval, že s predbežnými výsledkami nesúhlasí, pretože ich nepodporujú žiadne dôkazy. Úradu pre hospodársku súťaž sa po krátkej odmlke opäť ozval. Facebooku udelil pokutu vo výške 70 miliónov dolárov. Dôvodom bolo, že s úradom nespolupracoval a zatajoval informácie o akvizícii.

Regulátor vtedy ozrejmil, že pokuta je varovaním pre každú firmu, ktorá si myslí, že stojí nad zákonom. Ako tento príbeh pokračuje? Ťahanice s úradmi sa vyvinuli v neprospech Facebooku, informuje The Verge a odkazuje na oficiálne rozhodnutie britského Úradu pre hospodársku súťaž.

TIP REDAKCIE
Samsung mal posunúť predstavenie Exynos 2200. Dôvody sú nejasné
facebook
Foto: meta.com

Podľa neho by malo byť prevzatie platformy Giphy Facebookom zrušené. Inými slovami, spoločnosť by ju mala predať. Výsledky potvrdzujú predošlé stanovisko, že akvizícia môže poškodiť hospodársku súťaž na trhu so sociálnymi médiami. Obavy môže vyriešiť len Facebook, a to tak, že Giphy predá.

Facebook môže zneužiť silné postavenie na trhu

Vlastníctvo Giphy by totižto mohol Facebook zneužiť na to, aby obmedzil konkurenciu a zvýšil návštevnosť svojej sociálnej siete, Instagramu a komunikátora WhatsApp. Úrad tiež argumentuje, že prístup pre iné sociálne siete by mohol Facebook podmieniť zdieľaním väčšieho množstva údajov.

Rovnako poukazuje na to, že odkúpenie vyhľadávača animovaných obrázkov spôsobilo, že sa zastavili práce na budovaní reklamného obchodného modelu, cez ktorý mohol vyhľadávač Giphy zarábať peniaze a konkurovať tak Facebooku a ďalším sociálnym médiám.

„Požiadavkou, aby Facebook predal Giphy, chránime milióny používateľov sociálnych sietí a podporujeme konkurenciu a inovácie v digitálnej reklame,“ uviedol predseda nezávislej vyšetrovacej komisie Stuart McIntosh.

Facebook sa môže proti rozhodnutiu ešte odvolať. Stanovisko regulačného úradu však predstavuje významný precedens pre budúce akvizície uskutočnené v technologickom priemysle. Ak si CMA presadí svoje, bude to prvýkrát, čo britský regulátor zrušil obchod veľkej technologickej firmy.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať