Apple nedosiahol očakávané predaje: Problémy v dodávateľskom reťazci ho mali stáť 6 miliárd dolárov

rámci dodávok, ktoré oceňujeme na približne 6 miliárd amerických dolárov,” povedal Tim Cook, šéf Apple.

Tržby Apple nemali vo štvrtom štvrťroku aktuálneho fiškálneho roku dosiahnuť predpokladané hodnoty. Riaditeľ spoločnosti to pripisuje problémom v dodávateľskom reťazci, predovšetkým v spojitosti s iPhonmi, iPadmi a Macmi, informuje server CNBC. Aj napriek tomu sa jej však darilo celkom slušne.

“Dosiahli sme veľmi dobré výsledky, a to aj napriek väčším než očakávaným obmedzeniam v rámci dodávok, ktoré oceňujeme na približne 6 miliárd amerických dolárov,” povedal Tim Cook, šéf Apple. “Obmedzenia dodávok boli spôsobené nedostatkom čipov v celom odvetví a taktiež prerušením výroby v juhovýchodnej Ázii súvisiacim s koronavírusom.”

Aj napriek nepriaznivej situácii si však Apple dokázal održať rast celkových tržieb, v tomto kvartáli konkrétne o 29 %. Čo sa týka smartfónov iPhone, pri tých predaje zaznamenali 47-percentný medziročný rast. Tim Cook verí, že decembrový kvartál bude pre Apple z hľadiska tržieb najsilnejším v histórii.

Finančný riaditeľ Apple, Luca Maestri, počas telefonátu s analytikmi uviedol, že predaje iPadov v decembrovom kvartáli zaznamenajú medziročný prepad. Ostatné produktové rady by si pritom mali udržať pomerne stabilný rast.

TIP REDAKCIE
Windows vyzýva užívateľov, aby namiesto Chrome používali Edge

Rekordný rok

Obecne sa Apple teší priam masívnemu rastu, nakoľko počas pandémie vznikol obrovský dopyt po viacerých zariadeniach, vrátane smartfónov, tabletov aj PC. Aktuálne ročné tržby spoločnosti predošlý rok prekonávajú o až 33 %. Reč je o čiastke približne 366 miliárd amerických dolárov (približne 314,3 miliardy eur). Okrem iPhonov sa darilo aj službám – v tomto odvetví Apple zaznamenal medziročný rast 26 %.

V rámci počítačov bol rast zaznamenaný taktiež, no nebol až tak výrazný (1,6 %). Výsledky však nezahŕňajú čerstvé modely MacBook Pro, nakoľko tie nám boli predstavené až v októbri. iPady porástli o 21 %, a to aj napriek obmedzeným dodávkam.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať