Antidepresívum vs COVID-19? Fluvoxamín za 3,45 € má znižovať riziko ťažkého priebehu či úmrtia

Fluvoxamín výrazne redukuje riziko potreby hospitalizácie o až 30 %. Ešte prekvapujúcejšie však boli zistenia, že liek dokáže znížiť aj riziko úmrtia, a to o neuveriteľných 90 %.

Odborníci podľa všetkého odhalili jeden z najefektívnejších liekov voči zákernému vírusu COVID-19. Nová štúdia, ktorej výsledky boli publikované v časopise The Lancet, značia, že požívanie antidepresíva Fluvoxamín dokáže výrazne znížiť riziko ťažkého priebehu ochorenia či dokonca aj úmrtia.

Štúdia zahŕňala takmer 1 500 ľudí s priemerným vekom 50 rokov. Táto skupina bola rozdelená na dve takmer identické polovice – 741 ľudí požívalo skutočný fluvoxamín, 756 požívalo placebo. Čo sa zistilo?

Riziko úmrtnosti kleslo až o 90 %

Fluvoxamín výrazne redukuje riziko potreby hospitalizácie o až 30 %. Ešte prekvapujúcejšie však boli zistenia, že liek dokáže znížiť aj riziko úmrtia, a to o neuveriteľných 90 %. Účinný má byť aj proti ťažkému priebehu ochorenia.

Dôvody, prečo má antidepresívum tak výrazný vplyv na koronavírus, zatiaľ “ostávajú nejasné”. Dôležitú úlohu však môžu zohrávať jeho protizápalové účinky, informuje Zenopa.

TIP REDAKCIE
Viomi V3 vysávač: Extrémny výkon a najlepší pomer cena/kvalita tohto roka!

“Stručne povedané, fluvoxamín sa nielen viaže na serotonínový transportér, ale aj inhibuje receptor sigma-1, ktorý sa podieľa na produkcii cytokínov a imunitnej odpovedi. Fluvoxamín môže redukovať nekontrolovanú imunitnú reakciu, takzvanú “cytokínovú búrku”, a tým znížiť počet hospitalizácií v dôsledku COVID-19. Zo správy časopisu Lancet tiež vyplýva, že fluvoxamín môže mať pozitívny efekt vďaka protidoštičkovej aktivite, čo znižuje pravdepodobnosť trombózy,” tvrdí Colin Davidson, profesor z University of Central Lancashire.

Presné dôvody, prečo je toto antidepresívnum tak efektívne, síce nepoznáme, no vieme, že liečba jeho prostredníctvom nie je vôbec finančne náročná. 10 dní liečby vychádza na približne 4 doláre (3,45 eur).

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať