Greta Thunberg je nespokojná: Svetoví lídri vraj záujem o klimatickú krízu len predstierajú

Podľa Grety Thunbergovej nás ani tohtoročná konferencia OSN neprivedie k žiadnemu podstatnému riešeniu pre globálnu ekologickú krízu.

Greta Thunberg, azda jedna z najmladších a najznámejších aktivistiek bojujúcich za ochranu životného prostredia, nie je spokojná s aktuálnym priebehom konferencie COP26, ktorá od nedele prebieha v škótskom Glasgowe. Tvrdí, že svetoví lídri svoj záujem o riešenie klimatickej krízy len predstierajú. O novinke informuje server Business Insider.

Konferencia COP26, ktorú zastrešuje OSN, sa zameriava na urýchlenie opatrení, respektíve prostriedkov potrebných na dosiahnutie podmienok stanovených parížskou dohodou z roku 2015. Tá určuje, že rast globálnej teploty sa musí udržať ideálne pod 1,5 °C, menej ideálne pod 2 °C. Zatiaľ sa to však veľmi nedarí. Ak by sme v rámci redukcie uhlíkovej stopy pokračovali takým tempom ako doteraz, do roku 2030 by sme emisie znížili len o 7,5 %. A to nestačí – potrebná je redukcia o 55 %, píše IFLScience.

Najviac pritom musia zabrať krajiny, ktoré sú súčasťou G20. Ide o skupinu najrozvinutejších ekonomík sveta, no žiaľ, tieto krajiny sú taktiež zodpovedné až za 80 % svetových emisií.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Slovenská pošta ruší obľúbenú službu! Toto všetko sa zmení
Zdroj: Vitaly Vlasov (Pexels)

Greta si servítku pred ústa nedáva

To, že svetoví lídri nerobia dosť, si myslí aj Greta Thunberg, no tá svoju frustráciu vyjadrila o čosi ostrejšie ako odborníci pred ňou. Tvrdí, že svoj záujem o riešenie klimatickej krízy len predstierajú. Krajiny sa údajne nedokázali zaviazať k opatreniam, ktoré by mohli mať zmysluplný vplyv na klimatické zmeny.

“Táto COP26 je zatiaľ rovnaká ako všetky predchádzajúce konferencie COP, ktoré nás k ničomu nedoviedli,” tvrdí 18-ročná aktivistka. “Na COP sú zúčastnení len politici a ľudia s mocou, ktorí len predstierajú vážny záujem o našu budúcnosť.”

Jednoducho povedané, podľa Grety Thunbergovej nás ani tohtoročná konferencia OSN neprivedie k žiadnemu podstatnému riešeniu pre globálnu ekologickú krízu. Pripomeňme však, že konferencia prebieha ešte len tretí deň, pričom trvať bude až do 12. novembra. Sme zvedaví, k čomu sa lídri dopracujú tentokrát.

Celý prejav mladej aktivistky bol zaznamenaný na videu, ktoré si môžete pozrieť priamo tu.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať