fairphone

6 rokov starý Fairphone 2 dostane aktualizáciu na Android 10

Softvérová podpora à la Apple.

Spoločnosť Fairphone vyvíja smartfóny s dôrazom na udržateľnosť elektrotechnického priemyslu. Sú vyrobené z recyklovaných materiálov a zostavené tak, aby sa dali ľahko opraviť. Dokonca to zvládne aj sám spotrebiteľ, jednoducho si objedná náradie a potrebné súčiastky, napríklad displej alebo modul s fotoaparátom.

Smartfóny Fairphone sa s prémiovou konkurenciou nepredbiehajú. Preteky o najžiarivejšiu obrazovku, najrýchlejšie nabíjanie či najlepší fotoaparát prenechávajú iným. Zameriavajú sa na to, aby svojim vlastníkom vydržali čo najdlhšie.

Dokazuje to aj čerstvé avízo výrobcu, v rámci ktorého informuje, že jeho model Fairphone 2 dostane aktualizáciu na Android 10.

Na tom by za bežných okolností nič zvláštne nebolo. Uvedený smartfón je však 6 rokov starý, na trh sa dostal ešte v roku 2015 s operačným systémom Android 5 (Lollipop) a maloobchodnou cenou okolo 500 eur.

Fairphone 2
Fairphone 2

Aktualizácia sa zatiaľ nachádza v beta režime, stabilný Android 10 by chcel výrobca k používateľom tohto smartfónu posunúť začiatkom budúceho roka. Okrem toho plánuje spustiť beta testovanie Androidu 11 pre Fairphone 3 a Fairphone 3 Plus, oba z roku 2020.

TIP REDAKCIE
Formula E ukázala najefektívnejšie pretekárske auto na svete

Aktualizácia 6 rokov starého Android smartfónu je výnimočná. V praxi to dokáže len Apple. Napríklad iOS 15 dodal aj smartfónu iPhone 6S, ktorý rovnako pochádza z roku 2015.

Aktualizovať takto starý Android smartfón pritom nie je vôbec jednoduché. Obsiahnutý čip Snapdragon 801 jeho výrobca Qualcomm už dávno nepodporuje.

Spoločnosť tak musela celý systém vybudovať sama, s podporou komunity vývojárov. Takýto systém musí zároveň spĺňať všetky súčasné požiadavky Googlu, inak by spotrebiteľ nemohol pristupovať k obchodu Play a k ďalším kľúčovým funkciám. Všetko podlieha prísnej certifikácii.

Príprava Androidu 10 pre Fairphone 2 trvala 10 mesiacov. Oproti verzii Android 9 to je výrazne menej, predchádzajúcu aktualizáciu výrobca kul 18 mesiacov. Nakoniec, aj pri najnovšom smartfóne menom Fairphone 4 spoločnosť deklaruje, že ho bude podporovať minimálne 5 rokov.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať