fairphone

Fairphone 4 prichádza s lepšími parametrami a 5-ročnou zárukou

Modulárny smartfón šetrný k životnému prostrediu.

Spoločnosť Fairphone predstavila nový model smartfónu Fairphone 4, ktorý sa opäť vezie na vlne udržateľného elektrotechnického priemyslu. Zariadenie je vyrobené z recyklovaných materiálov a vďaka modulárnej konštrukcii si ho zákazník dokáže v prípade potreby opraviť sám.

Fairphone 4 je v mnohých oblastiach lepším smartfónom. Poháňa ho modernejší čipset Snapdragon 750G s 5G pripojením, obsahuje 6,3-palcový LCD displej s FHD+ rozlíšením, ktorý chráni sklo Gorilla Glass 5, nechýba 6/8 GB operačná pamäť alebo 128/256 GB úložisko.

Batéria s kapacitou 3905 mAh podporuje 30 W nabíjanie Quick Charge 4. Hlavný fotoaparát s rozlíšením 48 Mpx disponuje optickou stabilizáciou obrazu, pričom zaznamená max. 4K video s 30 FPS. Sekunduje mu rovnako 48 Mpx snímač spojený s ultraširokým objektívom.

fairphone 4
Foto: Fairphone

Dopĺňa ich ToF senzor zaznamenávajúci informácie o hĺbke scény. Na prednej strane, v malom záreze, sa usídlila kamera s rozlíšením 25 Mpx. Fairphone 4 prišiel o 3,5 mm jack. Výrobca sa ho zbavil kvôli vyššej odolnosti, ktorú deklaruje krytie IP54.

smartfón
Foto: Fairphone

Odolnosť nie je najvyššia v triede, smartfón má ale odnímateľný zadný kryt, čo nedovoľuje pedantnejšie utesnenie pred vodou a prachom. Smartfón je ďalej vybavený snímačom odtlačkov (na boku), NFC čipom, Bluetooth 5.1, WiFi, GPS alebo podporou pre dve SIM karty (eSIM + fyzická SIM).

Podpora a udržateľnosť

Fairphone 4 pri pohľade na špecifikácie pôsobí ako bežný, nevýnimočný smartfón strednej triedy. Od značkovej konkurencie sa ale líši. Výrobca na smartfón poskytuje 5-ročnú záruku a dlhú technickú podporu. Okrem aktualizácie na Android 12 a 13 by mal v budúcnosti získať aj Android 14 a 15.

Quaclomm ale svoje čispety oficiálne pripravuje na 3 hlavné aktualizácie operačného systému a 4 roky bezpečnostných záplat. Výrobca tak bude potrebovať výnimku z pravidla, čo by však nemalo byť problémom.

Fairphone 2 z roku 2015 dostal dostal v marci tohto roka aktualizáciu na Android 9, na trh sa pritom dostal s operačným systémom Android 5. Na aktualizáciu si síce musel počkať, no nakoniec prišla. Vývoj zdržal certifikačný proces Googlu, cez ktorý musel systém prejsť na to, aby mohol byť jeho súčasťou obchod Play a príslušné služby.

fairphone 4
Foto: Fairphone

Čo sa týka modularity, Fairphone 4 je rozdelený na niekoľko segmentov. Spoločnosť predáva 8 súprav náhradných dielov, ktoré obsahujú displeje, batérie, kryty, USB-C konektory, reproduktory, slúchadlá, zadné fotoaparáty a predné kamery.

TIP REDAKCIE
Drahé notebooky, drahé príslušenstvo: Apple predáva handričku na displej za 25 €

Tieto diely sú ku konštrukcii prichytené štandardizovanými skrutkami Philips. Pokiaľ spotrebiteľ rozbije displej, jednoducho ho odmontuje a nahradí novým, ktorý si zakúpi priamo od výrobcu. Ak si na opravu netrúfa, obrátiť sa môže na akýkoľvek servis.

Udržateľnosť navyše podporujú použité materiály. Zadný kryt je vyrobený z recyklovaného plastu. Hliník, volfrám, zlato a ďalšie nerastné suroviny pochádzajú od dodávateľov, ktorí dbajú na bezpečné pracovné podmienky a na čo najnižšiu environmentálnu záťaž.

Fairphone 4
Foto: Fairphone

Fairphone 4 má byť podľa výrobcu v kontexte elektronického odpadu prvým smartfónom s neutrálnou stopou. Za každý jeden predaný kus spoločnosť recykluje jeden smartfón, poprípade zodpovedajúce množstvo elektronického odpadu.

Fairphone 4 nie je zrovna najlacnejší, je však navrhnutý tak, aby spotrebiteľom vydržal dlho. Základný model v šedej farbe (6/128 GB) sa v Európe predáva za 579 eur. Model s 8 GB RAM a 256 GB pamäťou stojí 649 eur.

USB-C kábel, 30 W adaptér a redukciu z USB-C na 3,5 mm audio rozhranie si musí zákazník zakúpiť zvlášť. Prirodzene, k životnému prostrediu je šetrné aj balenie smartfónu. Náhradné súčiastky sa dajú, rovnako ako smartfón, objednať zo stránok spoločnosti Fairphone.

Predpredaj je už spustený, prvé objednané kusy sa k zákazníkom začnú dostávať na konci októbra.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať