windows 11

Windows 11 podporuje procesor Intel Pentium 4, vznikol pred 15 rokmi

Kuriozita.

Operačný systém Windows 11 je už dostupný formou bezplatnej aktualizácie pre tých používateľov, ktorí vlastnia podporovaný počítač alebo notebook s predchádzajúcou verziou systému.

Slovo „podporovaný“ je dôležité. Windows 11 má totižto podstatne vyššie nároky na hardvér. Počítač musí obsahovať aspoň 4 GB operačnú pamäť, 64 GB úložisko, bezpečnostný čip TPM 2.0 a v neposlednom rade novší procesor.

Až na niekoľko výnimiek, najnovšie “okná” od Microsoftu potrebujú pre optimálny chod procesory Intel 8. generácie alebo sady AMD Zen 2 a ich novšie verzie.

Kto používa počítač či notebook so starším procesorom, hoci mu aj naďalej stačí a slúži dobre, má smolu, k Windows 11 sa oficiálnou cestou nedostane. Musí si kúpiť nový počítač, nainštalovať operačný systém neoficiálnou cestou alebo zostane na verzii Windows 10, ktorú bude výrobca podporovať do roku 2025.

Microsoft si pre zákazníkov pripravil užitočný nástroj, ktorý kompatibilitu ich zariadení s novou verziou systému preverí. Nazýva sa PC Health Check a stiahnuť si ho môžete TU. Po nainštalovaní a spustení program pekne vypíše, či počítač obsahuje všetko, čo nový systém vyžaduje.

TIP REDAKCIE
One UI 4.0 s Android 12 bude už čoskoro dostupný aj pre Galaxy Z Fold 3 a Galaxy Z Flip 3

Stačí len jedno jadro?

Podľa tohto nástroja však spĺňa požiadavky operačného systému Windows 11 aj 15 rokov starý procesor Intel Pentium 4 (661), ktorý má iba jedno jadro a takt 3,6 GHz. Na úsmevnú kuriozitu upozornil server Windows Latest.

windows 11
Foto: Windows Latest

Samozrejme, ide chybu. Microsoft asi nepočítal s tým, že sa niekto pokúsi na takto starý hardvér Windows 11 nainštalovať. V databáze nepodporovaných CPU, z ktorej program PC Health Check čerpá, zastaraný procesor chýba.

Otázka je ale namieste: Dá sa Windows 11 nainštalovať do počítača s procesorom Intel Pentium 4? Dá. Windows Latest uvádza, že sa to niektorým používateľom naozaj podarilo. Museli ale obísť požiadavku na TPM 2.0 a UEFI Secure Boot.

Asi nebude trvať dlho, kým Microsoft túto srandu napraví a „staré železo“ pridá na čiernu listinu nepodporovaných procesorov.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať