smartfón

Nový smartfón pod vianočným stromčekom? Nedostatok čipov môže zúžiť výber

Dôležité súčiastky stále chýbajú.

Chýbajúce čipy a ďalšie elektrotechnické komponenty na trhu postihujú niekoľko odvetví. Najviditeľnejší je asi automobilový priemysel. Už nejedna automobilka oznámia, že produkciu vozidiel obmedzí alebo preruší. Od čipov sú, prirodzene, závislí aj výrobcovia spotrebnej elektroniky vrátane smartfónov.

Nedostatok polovodičových komponentov zasiahol aj odvetvie smartfónov, imúnne voči nemu nie je. Napriek tomu sa výrobcovia mobilných zariadení vedeli otrasom v dodávateľskom reťazci čiastočne prispôsobiť.

Situácia na trhu nemala na ich podnikanie výrazne negatívny vplyv. Posledné mesiace tohto roka ale môžu vyzerať inak. Výskumná spoločnosť Counterpoint Research na základe polovodičovej krízy upravila svoje prognózy tohtoročného predaja smartfónov.

V aktualizovanej správe odhaduje, že výrobcovia v tomto roku dodajú svojim zákazníkom 1,41 miliardy smartfónov. Pôvodne pritom počítala s dodávkami na úrovni 1,45 miliárd kusov. Analytici uviedli, že nedostatok čipov začína odvetvie smartfónov tvrdo zasahovať.

nedostatok cipov
Zdroj: Counterpoint Quarterly Smartphone Forecast

Niektorí výrobcovia sa podľa Counterpoint Research dostali v 3. štvrťroku len k 70 % z požadovaného objemu súčiastok, ktoré si objednávajú u dodávateľov. Oproti 2. štvrťroku si pohoršili, vtedy sa vedeli zabezpečiť 80 % čipov. S problémom podľa analytikov zápasí drvivá väčšina firiem, ktoré vyvíjajú a vyrábajú smartfóny.

TIP REDAKCIE
Prvý náhľad na Xiaomi 12: Aký dizajn zvolí výrobca tentokrát?

Asi nevyhnutné spomalenie distribúcie smartfónov prichádza v tom najhoršom čase, v predvianočnom období, kedy dopyt po spotrebnej elektronike rastie. Nový smartfón pod vianočným stromčekom si bude chcieť nájsť množstvo spotrebiteľov.

Určite sa nestane, že na trhu nič nenájdu. Nemusia sa však dostať k preferovanému modelu. Špekuluje sa, že Samsung možno nakoniec zruší predstavenie modelu Galaxy S21 FE, o ktorom sa klebetí od apríla. Pokiaľ by ste sa ale chceli obdarovať novým iPhonom 13 od Apple, problém by to byť nemal.

Riaditeľ výskumu Tom Kang uviedol, že Apple je v kontexte polovodičovej krízy najodolnejšou firmou a nedostatok súčiastok ju zasahuje najmenej.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať