apple

Apple používateľom umožnil hodnotiť jeho aplikácie. Kritikou nešetria

Ľahšie je haniť ako spraviť.

Hodnotenia a recenzie aplikácií v obchodoch ako Google Play či Apple App Store sú dôležité, keďže používateľom výrazne pomáhajú so správnym výberom tej či onej aplikácie alebo hry. Cez hodnotenia môžu zákazníci ostatných upozorniť na chyby, množstvo zobrazujúcich sa reklám a neraz aj na prítomnosť škodlivého kódu.

V obchode App Store od Apple však existoval klub špeciálnych aplikácií, ktoré sa hodnotiť ani komentovať nedali. Išlo o základné aplikácie priamo od výrobcu, ktoré sú v smartfónoch iPhone a tabletoch iPad predinštalované.

Prítomnosť týchto aplikácií v obchode App Store má svoje opodstatnenie. Výrobca už pred pár rokmi dovolil zákazníkom odinštalovať vlastné aplikácie, ktoré sa v zariadeniach nachádzajú od výroby. Pokiaľ sa k nim chcel používateľ vrátiť, jednoducho si ich opätovne nainštaloval z aplikačného obchodu.

Mail, Hudba, Správy, Akcie, Podcasty a ďalšie aplikácie o svoju výnimku zo spätnej väzby prišli, ako si všimol server 9to5mac.com. Návštevníci App Store tak môžu po novom hodnotiť aj tejto aplikácie, čo dopadlo presne tak, ako tušíte.

Najhoršie dopadla aplikácia Apple Podcasty. V súčasnosti pri nej svieti hodnotenie 1,8 hviezdy z 5, a to na základe 870 udelených recenzií. Spravodajská aplikácia News je na tom lepšie, má 2,6 hviezd z 5. Ešte lepšie skóre dosiahli Mapy alebo Hudba – Apple Music, obe získali 3,4 hviezd z 5.

TIP REDAKCIE
Samsung POZÝVA: Zopakuje predaj cez live stream, ponúkne zľavu na hodinky aj súťaž o slúchadlá!
aplikacie
Foto: App Store

Zatiaľ to vyzerá, že sa ani jedna z Apple aplikácií nepribližuje k plným 5 hviezdam, čo by naznačovalo, že ide o perfektné aplikácie bez chýb a nedostatkov. Najbližšie k tomu má momentálne Počasie (4 hviezdy). Samozrejme, otvorenie hodnotení zrejme najskôr pritiahlo oddaných kritikov než tých, ktorí chcú niečo pochváliť.

Spoločnosť neprezradila, prečo zmenila postoj a dovolila hodnotiť aj vlastné aplikácie. Pravdepodobne tak učinila kvôli konkurencii. Vývojári aplikácií tretích strán nemôžu v obchode skrývať svoje hodnotenia. Aplikácie od Apple tak mali konkurenčnú výhodu, voči čomu by sa mohli developeri ohradiť.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať