V Japonsku sa objavil vírus Yezo, šíri sa uhryznutím kliešťa

Prvý známy prípad nákazy vírusom Yezo pochádza ešte z roku 2019. 41-ročný muž bol prevezený do nemocnice, pričom sa sťažoval na vysokú horúčku a bolesti nôh.

Japonskí vedci prichádzajú s nie veľmi potešujúcou správou. Odhalili totiž nový typ vírusu, ktorý sa prenáša kliešťami. Infikovať tak dokáže aj človeka, informuje server WebMD.

Konkrétne ide o vírus Yezo. Prenáša sa uhryznutím kliešťa a vyvoláva horúčku a zníženie počtu krvných doštičiek a bielych krviniek. “Od roku 2014 sa v Japonsku týmto novým vírusom nakazilo najmenej 7 ľudí, ale zatiaľ sa nepotvrdilo žiadne úmrtie,” uvádza Keita Matsuno, virológ z Medzinárodného inštitútu pre kontrolu zoonóz na univerzite Hokkaido. “Je veľmi pravdepodobné, že choroba sa vyskytuje aj mimo ostrova Hokkaido, preto musíme urýchlene preskúmať jej šírenie.”

Pacienti sa sťažovali na vysoké horúčky a bolesti nôh

Prvý známy prípad nákazy vírusom Yezo pochádza ešte z roku 2019. 41-ročný muž bol prevezený do nemocnice, pričom sa sťažoval na vysokú horúčku a bolesti nôh. Stať sa tak malo práve po uhryznutí kliešťom. Hospitalizovaný bol približne 2 týždne, po ktorých bol prepustený. Údajne nebol nakazený žiadnym vtedy známym vírusom.

Neskôr sa s podobnými symptómami objavil ďalší pacient. Odborníci sa tak rozhodli analyzovať vírus vo vzorkách krvi od oboch pacientov, pričom v oboch prípadoch bol identifikovaný vírus Yezo. Yezo je starý názov pre Hokkaido, obrovský ostrov v severnej časti Japonska. Dodatočné testy odhalili, že od roku 2014 sa týmto vírusom nakazilo najmenej päť ďalších osôb.

Zdroj: Erik Karits (Pexels)

Keď už odborníci vedeli, s čím majú tú česť, rozhodli sa kopať trochu hlbšie. Údajne našli protilátky proti Yezo pri niekoľkých voľne žijúcich živočíchoch, dokonca aj pri troch druhoch kliešťov. “Vírus sa zdá byť v rámci ostrova Hokkaido rozšírený a je veľmi pravdepodobné, že spôsobuje ochorenie, keď sa prenáša na ľudí zo zvierat prostredníctvom kliešťov,” doplnil Matsuno.

Zatiaľ žiadne úmrtia, vzorka je však veľmi malá

Odborníci varovali ostatné nemocnice, aby začali vo väčšom objeme testovať svojich pacientov na tento vírus. Je totiž príbuzný s vírusmi Saulina a Tamdy, ktoré boli zaznamenané v Rumunsku a Uzbekistane. Vírus Tamdy mal údajne spôsobovať akútne horúčky u ľudí v Číne. A hoci Yezo zatiaľ preukázateľne nespôsobil žiadne úmrtie, nemáme žiadnu záruku, že s tým niekedy v budúcnosti nezačne. Predsa len pracujeme zatiaľ len s veľmi malou vzorkou.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať