canon

Canon predstavil netradičný dvojitý objektív, poslúži na tvorbu VR obsahu

Predávať sa začne v decembri.

Japonský výrobca Canon predstavil pre systém EOS R nový objektív typu „rybie oko“ s ohniskovou vzdialenosťou len 5,2 milimetra a svetelnosťou f/2.8. Ide asi o najzvláštnejšie sklo v portfóliu značky, tvorené je totižto dvomi objektívmi.

Dvojica objektívov nasadená na bajonete typu RF je od seba vzdialená 60 milimetrov (190° zorné pole). Sústava je zložená z 12 optických členov v 10 skupinách a 7-lamelová clona pracuje v medziach od f/2.8 po f/16. Zaostrovať, v tomto prípade len manuálne, je možné od vzdialenosti 20 centimetrov.

canon
Foto: Canon

Objektív je odolný voči prachu a špliechajúcej vode. Jeho povrch pokrýva vrstva fluóru, ktorá odpudzuje vodu a nečistoty. Zámer je jasný. Canon tento objektív vyvinul s cieľom vytvárania 3-rozmerných fotografií a videí pre virtuálnu realitu.

Výrobca uvádza, že ide o prvý vymeniteľný objektív na svete, ktorý dokáže na jeden obrazový snímač zapisovať stereoskopický 3D obraz. Objektív je možné použiť na záznam videa aj v 8K rozlíšení.

dual fisheye
canon

Cieľovou destináciou takéhoto obsahu môže byť napríklad súprava Oculus Quest 2. EOS R5 je zatiaľ pravdepodobne jediným fotoaparátom, ktorý si s týmto netradičným objektívom rozumie. Potrebná je ale aktualizácia firmvéru na verziu 1.5.0.

TIP REDAKCIE
Facebook dostal miliónovú pokutu, zatajoval informácie o prevzatí Giphy

Pre následné spracovanie a konverziu obrazu môže tvorca použiť program Premiere Pro, pre ktorý Canon vydal špeciálny plugin. Rovnako pripravil samostatnú aplikáciu EOS VR Utility. Objektív aj príslušný softvér budú uvedené na trh v decembri.

dual fisheye
Foto: Canon

Záujemca si bude musieť pripraviť nemalú sumu. Sklo, oficiálne pomenované ako DUAL FISHEYE, sa bude v Európe predávať za 2399 eur. Kompatibilný fotoaparát Canon EOS R5 stojí asi 4500 eur.

Hoci ide o poriadnu čiastku, od špecializovaných VR kamier ďaleko neodskakuje. Taká Insta360 Pro 2 vytiahne z peňaženky takmer 6000 eur. Riešenie od Canonu sa ale javí ako univerzálnejšie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať