Podiel AMD procesorov klesol, Intel si zase prilepšil. V akom stave je trh podľa Steamu?

V hlavných úlohách máme AMD a Intel. Žiaľ, august pre AMD nebol veľmi dobrý mesiac, nakoľko podiel spoločnosti poklesol o 1,88 % na úroveň 27,31 %.

Nakoľko tu máme začiatok nového mesiaca, herná platforma Steam zverejnila výsledky svojho ďalšieho prieskumu ohľadom podielu procesorov na trhu. Čo nám hovoria?

V hlavných úlohách máme AMD a Intel. Žiaľ, august pre AMD nebol veľmi dobrý mesiac, keďže podiel spoločnosti poklesol o 1,88 % na úroveň 27,31 %. A vzhľadom na to, že v hre sú len dve značky, je logické, že podiel spoločnosti Intel naopak vzrástol o 1,88 %.

Podiel AMD klesá, Intel je na vzostupe

S AMD to v apríli začalo vyzerať celkom slušne, podiel spoločnosti rástol, pričom v máji dokonca prekonal hranicu 30 %. Odvtedy však zaujala akúsi kolísavú pozíciu, pričom v auguste klesla na ešte nižšiu úroveň, než na akej sa nachádzala 4 mesiace predtým. Pripomeňme však, že AMD malo v poslednom období, respektíve počas čipovej krízy, oveľa viac problémov s dodávkami ako Intel.

Čo sa týka grafických kariet, tam je to rovnako “pestré”. Najviac sa v auguste darilo GeForce GTX 1060 od spoločnosti NVIDIA, ktorá si pripisuje 10,46 % podiel na trhu. Najväčší rast však zaznamenala GeForce RTX 2060, a to o až 1,35 %. Žiaľ, stačilo to “len” na druhú priečku.

Nedarilo sa ani grafikám od AMD, dominuje NVIDIA

Môžeme si všimnúť, že sa do hlavného zoznamu nedopracovala ani jedna grafická karta z radu Radeon RX 6000 od AMD. Je to preto, lebo ani jedna z nich v auguste nedosiahla aspoň 0,15 % podiel. V rebríčku síce svieti, že najlepšie umiestnenou RDNA 2 kartou bola Radeon RX 6700 XT s 0,24 % podielom, pri kartách z tejto kategórie sú uvedené 2-násobné hodnoty. V skutočnosti si tak pripisuje len 0,12 % podiel.

Keď vzorec aplikujeme na ostatné karty, zistíme, že Radeon RX 6800 XT sa zasluhuje o 0,10 %, Radeon RX 6900 XT o 0,08 % a Radeon RX 6800 o len 0,04 %. Prekonala ich tak dokonca aj RTX 3070 Ti, ktorá bola na zoznam zaradená len minulý mesiac. Pripisuje si 0,23 % podiel.

Kompletný zoznam sledovaných údajov nájdete tu.