Xiaomi 11T Pro: 120 W nabíjanie bude šetrné k batérii, sľubuje výrobca

Degradácia batérie má byť porovnateľná s „bežnými smartfónmi“.

Spoločnosť Xiaomi čoskoro predstaví dvojicu vlajkových lodí pomenovaných ako 11T a 11T Pro. Premiéru absolvujú 15. septembra, len jeden deň po tom, ako Apple odhalí očakávanú sériu smartfónov iPhone 13.

Xiaomi 11T Pro bude používateľov rozmaznávať aj extra rýchlym nabíjaním s výkonom 120 W. O špekuláciu nejde, výrobca tento údaj potvrdil. V súvislosti s technológiami rýchleho nabíjania sa často spomína, že znižujú životnosť akumulátorov. V máji na to upozornil napríklad redaktor Andrei F. zo serveru AnandTech.

Xiaomi však tvrdí, že ich 120 W nabíjanie nebude mať výraznejší negatívny vplyv na životnosť batérie smartfónu 11T Pro. Pre server The Verge to uviedol hovorca spoločnosti Daniel Desjarlais.

Prezradil, že po 800 nabíjacích cykloch batéria stratí 20 percent kapacity. Pokiaľ by sa smartfón nabíjal každý deň, takáto situácia nastane po približne dvoch rokoch používania zariadenia. Na prvý pohľad to vyzerá, že nejde o pozitívnu správu. V priemysle však ide o štandard.

xiaomi 11T
Kontúry Xiaomi 11T zachytené v databáze certifikačnej organizácie FCC.

Daniel Desjarlais uvádza, že pri použití pomalšej nabíjačky v porovnaní so 120 W adaptérom existujú „relatívne malé rozdiely“ v degradácii batérie. Uviedol ale, že v ideálnom prípade by mali spotrebitelia používať pomalšiu nabíjačku cez noc a výkonný adaptér počas dňa, kedy potrebujú doplniť energiu rýchlo.

Pre porovnanie, batérie smartfónov iPhone 12 si zachovajú 80 percent kapacity po 500 nabíjacích cykloch. Nabíjajú sa pritom ďaleko menším výkonom než 120 W.

„Môžete očakávať výdrž porovnateľnú s inými bežnejšími telefónmi. Je to niečo, čo sme naozaj dôkladne otestovali,“ povedal Daniel Desjarlais v rozhovore pre The Verge.

120 W výkon nabíjania je vysoký, Xiaomi pri ňom ale zostať neplánuje, chce ísť ešte ďalej. V máji demonštroval nabíjanie HyperCharging s výkonom 200 W, ktoré nabilo 4000 mAh akumulátor za 8 minút.

Bude 120 W nabíjanie k batérii smartfónu Xiaomi 11T Pro naozaj šetrné? Počkať si musíme na prvých odvážlivcov, ktorí to otestujú. Tvrdenia hovorcu Xiaomi sú zaujímavé, nebolo by však prekvapením, keby sa nimi krátko pred predstavením nových produktov snažil navodiť čo možno najpozitívnejší dojem.

Aktuálna cena Xiaomi Mi 11 Ultra