steam deck

Steam Deck OFICIÁLNE: Obrovská konkurencia pre Nintendo Switch stojí 419 €

Konzola príde už v decembri za 419 €, konkurovať bude Ninentdu Switch.

Spoločnosť Valve práve predstavila Steam Deck – dlho očakávanú prenosnú konzolu, ktorá sa chystá konkurovať Nintendo Switch. Predávať ju začne už v decembri 2021, predobjednať sa však bude dať už 16. júla. Cena začína na 419 €, k dispozícii budú aj modely za 549 € a 679 €.

Zariadenie je postavené na AMD APU, ktorého súčaťou je štvorjadrový procesor (8 vlákien) s jadrami Zen 2. Konzola využíva pokročilú technológiu AMD RDNA 2 a 16 GB LPDDR5 RAM. K dispozícii sú tri rôzne verzie rozdelené podľa objemu a typu úložiska.

Základný model za 419 € ponúka 64 GB eMMC pamäte, model za 549 € už ponúka 256 GB NVMe SSD disk a model za 679 € má k dispozícii 512 GB NVMe SSD. Pamäť si však môžete rozšíriť pomocou vysokorýchlostného portu na microSD karty.

Bohaté ovládanie

Konzola má niekoľko rôznych spôsobov, ktorými ju môžete ovládať. Nechýbajú klasické páčky, pod ktorými sa nachádza malá dotyková plocha. K dispozícii sú aj ABXY tlačidlá, šípky a 7-palcový dotykový displej. Zariadenie má dokonca zabudovaný gyroskop pre ovládanie pohybom. Podobne ako Switch, aj Steam Deck má zadné tlačidlá (L1, R1, L2, R2) a štyri tlačidlá na zadnom kryte.

Steam Deck poháňa objemná 40 Wh batéria, ktorá podľa Valve stačí na „niekoľko hodín hrania väčšiny hier“. „Pri menej náročných 2D hrách, streamovaní hier alebo prezeraní internetu môžete očakávať maximálne 7-8 hodinovú výdrž,“ dodáva Valve.

Valve spolu so zariadením plánuje predávať aj príslušenstvo. Najzaujímavejšie znie určite dock, ktorý ponúkne možnosť priameho napájania, ako aj pripojenia k externým monitorom ako TV či monitoru. Prepojenie s externými obrazovkami je však možné aj bez docku. Valve dokonca hovorí o tom, že Steam Deck môžete pripojiť aj CRT monitorom. Stačia vám na to len „správne“ káble.

Čo sa softvéru týka, Steam Deck poháňa „nová verzia SteamOS“ optimalizovaná pre mobilné zariadenia. Samotný operačný systém však vychádza z Linuxu s vrstvou Proton, ktorá prináša kompatibilitu pre hry navrhnuté pre Windows.

V zjednodušenej podobne je Steam Deck počítač s predinštalovaným Linuxom. Skúsenejší užívatelia budú schopní zariadenie používať ako klasický počítač. Pripojiť si k nemu môžu myš, klávesnicu, monitor, inštalovať bežný softvér a podobne.

Ak by vám nestačil výkon konzoly, Valve ponúka možnosť streamovania hier z vášho desktopového počítača pomocou funkcie Remote Play.

Konzolu si budú môcť zatiaľ predobjednať len tí používatelia, ktorí na Steame vykonali nejakú transakciu pred júnom 2021. Valve to odôvodňuje tým, že chce zabrániť botom skúpiť všetky kusy len za účelom ich opätovného predaja.

Prvé kusy budú pripravené už v decembri 2021. Určené budú pre americký, kanadský a európsky trh.