kena

Netflix hľadá nových divákov aj v Keni, filmy a seriály im ponúka úplne zadarmo

Netflix testuje novú stratégiu.

Za prístup k filmom a seriálom v službe Netflix si musí divák platiť, pokiaľ zrovna nevyužíva bezplatné skúšobné obdobie alebo nepláva vo vodách pirátskych zátok. Netflix zadarmo, a to v oficiálnej forme, ale existuje. Nájdete ho v africkej Keni, ako si všimol server Engadget.

Streamingový gigant Netflix spustil v tejto krajine bezplatný program, v rámci ktorého môžu diváci sledovať filmy a seriály úplne zadarmo. Záujemcom v tejto forme sprístupní približne štvrtinu z obsahu, ktorý je inak dostupný pre platiacich zákazníkov.

Program neobsahuje žiadne reklamy a pri registrácii služba od záujemcu nežiada ani údaje o platobnej karte. Jediné, čo musí zadať, je e-mail a heslo. Okrem toho ešte potvrdí, že má viac ako 18 rokov.

Prirodzene, existujú isté obmedzenia. Bezplatný program je dostupný iba na zariadeniach s operačným systémom Android. Seriály a filmy sa ale nedajú sťahovať pre offline prezeranie, rovnako nie je dostupné ani zrkadlenie obsahu na obrazovku televízora.

netflix
Ilustr. foto: Pixabay

Netflix chce obsahom zadarmo motivovať nových zákazníkov, aby si za službu zaplatili. Cathy Conk, šéfka inovačného oddelenia Netflixu uviedla, že v Keni existuje veľa ľudí, ktorí Netflix ešte nikdy nevideli. Bezplatný program podľa nej predstavuje skvelý spôsob, ako sa môžu so službou oboznámiť.

Nie je to prvýkrát, čo Netflix sprístupnil časť obsahu bezplatne. Minulý rok spustil samostatnú stránku „Watch Free“, kde si mohli diváci bez registrácie či prihlásenia pozrieť niekoľko filmov a prvý diel z vybraných seriálov.

Cieľom tejto ponuky bola snaha prilákať nových predplatiteľov, hoci bola výrazne obmedzená, aspoň v porovnaní s najnovším experimentom v Keni. Účel asi splnila, stránka s bezplatným obsahom už nefunguje.

Netflix chce pomocou najnovšej iniciatívy v Keni získať informácie o tom, ako veľmi je bezplatný program účinný pri generovaní platiacich zákazníkov, vysvetlil hovorca firmy pre magazín Variety. Netflix stupňuje aktivitu na nových trhoch, investíciami kompenzuje spomaľujúci rast na nasýtených trhoch, napríklad v USA.

Zdroje rastu (a príjmov) preto hľadá inde. Portfólio rozšíril vlastným online obchodom, kde predáva oblečenie a darčekové predmety. Divákov majú prilákať aj nové filmové trháky režírované Stevenom Spielbergom. S Netflixom podpísal exkluzívnu dohodu, na základe čoho vznikne hneď niekoľko nových celovečerných filmov. Zabúdať netreba ani na mobilné hry, ktoré budú súčasťou bežného predplatného.

Nájdu tvorcovia v Keni nových divákov? Mohli by, krajina má približne 50 miliónov obyvateľov. Podľa OSN patrí do skupiny štátov so stredným indexom ľudského rozvoja (HDI). Ten hodnotí dlhodobý vývoj krajiny podľa gramotnosti, prístupu k vzdelaniu, priemernej dĺžky života, životnej úrovne, pôrodnosti a ďalších aspektov.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať