Spolupráca storočia? Microsoft bude zo vzduchu vysávať CO2, Coca-Cola ho následne použije vo svojich nápojoch

CO2 je na trhu so sýtenými nápojmi veľmi dôležitým komponentom, ktorý vo svojich produktoch používa nielen Coca-Cola. Z globálneho hľadiska tento priemysel ročne spotrebuje až 10 miliónov ton oxidu uhličitého.

Azda všetky veľké spoločnosti sa snažia maximálne redukovať svoju uhlíkovú stopu, pričom vyšším cieľom je úplná uhlíková neutralita. Jednou takou spoločnosťou je softvérový gigant Microsoft, ktorý sa v rámci tohto úsilia chystá investovať nemalú čiastku do inovatívnej technológie od švajčiarskeho startupu. O čo ide?

Švajčiarska spoločnosť, na ktorú upozornil denník WSJ, vytvorila gigantický vysávač, ktorý dokáže zo vzduchu zachytávať enormné množstvá oxidu uhličitého. Má už dokonca aj niekoľkých záujemcov, medzi ktorými možno nájsť aj známe mená ako Microsoft či Audi. Tu však reťazec nekončí. Zachytený CO2 totiž plánuje odoberať spoločnosť Coca-Cola, ktorá ho použije vo svojich sýtených nápojoch, informuje publikácia WinBuzzer.

Vysávač CO2 na jednej strane pomocou ventilátorov nasáva vzduch, ten prechádza filtrom, ktorý zachytí CO2 – Zdroj: WSJ

Vysávače sú veľmi drahé, náročné a neškálovateľné. Microsoft si ich však môže dovoliť

WSJ informuje, že vysávače schopné zachytávať CO2 sú cenovo veľmi náročné, čo je dôvod, prečo nie sú široko zaužívané. Ďalším kľúčovým faktorom je ich náročnosť – pýtajú gigantické množstvo energie. Technológia taktiež zatiaľ nie je škálovateľná. Niektoré spoločnosti sú však dostatočne veľké na to, aby si aj napriek vysokým požiadavkám mohli tieto vysávače dovoliť. To je dôvod, prečo sa na zozname klientov nachádza práve Microsoft a Audi.

Coca-Cola použije zachytený CO2 vo svojich nápojoch

K čomu je Coca-Cole oxid uhličitý? Zmienka nápojového giganta v súvislosti s týmto plynom zrejme mnohých zaskočila. CO2 je však na trhu so sýtenými nápojmi veľmi dôležitým komponentom, ktorý vo svojich produktoch používa nielen Coca-Cola. Z globálneho hľadiska tento priemysel ročne spotrebuje až 10 miliónov ton oxidu uhličitého.