windows 11

Microsoft nečaká, aktualizácie na Windows 11 rozbehne už 5. októbra

Niektorí si počkajú do polovice 2022.

Operačný systém Windows 11 sa dostane k používateľom skôr, ako bolo avizované. Microsoft mal inovácie spustiť počas „vianočného obdobia“, teda niekedy koncom roka v novembri alebo v decembri. Proces však urýchli, prvé aktualizácie uvoľní už 5. októbra, ako píše vo svojom blogu.

Modernizované „okná“ sa ale začiatkom októbra nedostanú ku všetkým používateľom. Najskôr sa ich dočkajú vlastníci novších a plne kompatibilných počítačov a notebookov.

Podobne ako pri zásadných aktualizáciách operačného systému Windows 10, aj Windows 11 bude distribuovaný postupne. Niektorí si na novú verziu operačného systému budú musieť počkať až do polovice roka 2022.

5. októbra sa na hlavných trhoch zároveň spustí predaj nových počítačov a notebookov s OS Windows 11. Firma menuje produkty firmy Acer, Asus, Alienware, Dell, HP, Lenovo, Samsung a taktiež vlastný rad zariadení Surface.

Základná obrazovka operačného systému Windows 11

Nový počítač sa môže hodiť. Windows 11 do starších počítačov štandardnou cestou nedostanete. Využiť ale môžete manuálnu inštaláciu pomocou súboru ISO, čo je určite dobrou správou. Tou zlou zase je, že vás Microsoft v takomto prípade odstaví od budúcich aktualizácií. Či už systémových, aktualizácií ovládačov alebo opráv kritických zraniteľností.

Windows 11 a jeho chyby aj inovácie

Microsoft modernizovaný Windows predstavil koncom júna, v procese verejného beta testovania sa tak nachádza iba pár krátkych mesiacov. Zostáva veriť, že vývojári stihli vychytať všetky muchy, ktoré by mohli spôsobiť nepríjemné komplikácie. „Obrazovku smrti“ nikto vidieť nechce.

Jednou z najväčších nových funkcií Windowsu 11 je podpora pre Android aplikácie. Kompatibilita s Android appkami ale pravdepodobne nebude dostupná bezprostredne po oficiálnom uvoľnení operačného systému. Microsoft uvádza, že ukážku tejto funkcie sprístupní členom testovacieho programu Insider, a to v najbližších mesiacoch.