Mercedes pracuje na aute, ktoré bude schopné čítať myšlienky

Čo ak by stačilo len pomyslieť na cieľovú destináciu alebo inú pesničku, a auto by tak urobilo samé od seba? Áno, práve Mercedes niečo také ukáže počas výstavy IAA Mobility 2021, ktorá sa bude konať medzi 7. a 12. septembrom v nemeckom Mníchove.

Automobilový priemysel začal v priebehu posledných rokov rázne napredovať. Výrobcovia sa do svojich automobilov snažia zakomponovať tie najmodernejšie technológie, aby zákazníkom čo najviac uľahčili každodenný život, teda minimálne viac ako konkurencia. A hoci sú si funkcie v moderných automobiloch často vzájomne podobné, čas od času sa objaví novinka, z ktorej jednoducho všetkým padne sánka. S niečím takým po novom prichádza automobilka Mercedes.

Či už chcete zadať cieľovú destináciu do navigácie alebo jednoducho prepnúť pesničku či rádio, zvyčajne tak robíte prostredníctvom fyzických tlačidiel alebo dotykového senzora. Čo ak by ale tento úkon nebol potrebný? Čo ak by stačilo len pomyslieť na cieľovú destináciu alebo inú pesničku, a auto by tak urobilo samé od seba? Áno, práve Mercedes niečo také ukáže počas výstavy IAA Mobility 2021, ktorá sa bude konať medzi 7. a 12. septembrom v nemeckom Mníchove, informuje TechRadar.

Čítanie myšlienok bude fungovať na základe rozhrania BCI

Nemecká automobilka do svojho konceptového automobilu Mercedes-Benz Vision AVTR zabudovala brain-computer interface, skrátene BCI, čo je neurálne rozhranie prepájajúce mozog s počítačom. Práve to sa postará o “čitanie myšlienok”, ktoré si účastníci výstavy budú môcť vyskúšať na vlastnej koži.

Pripomeňme však, že čítanie myšlienok stále nevyzerá (a pravdepodobne ešte dlho nebude vyzerať) ako vo filmoch o budúcnosti. Aby bol automobil schopný rozumieť tomuto typu vstupu, užívateľ musí mať nasadené BCI zariadenie s elektródami napojenými na zadnú časť hlavy. Tieto elektródy snímajú mozgové vlny, ktoré systém pre automobil interpretuje ako príkaz pre vykonanie určitej operácie.

Mercedes mieri do budúcnosti, do prístrojového panelu zabudoval prednastavené funkcie

Mercedes tvrdí, že po “krátkom kalibračnom procese”, ktorý zaberie približne 1 minútu, bude môcť každý pomocou svojich myšlienok vykonávať, respektíve ovládať určité funkcie vo vozidle. K dispozícii bude aj digitálny prístrojový panel so svetelnými bodmi. Užívateľ sa jednoducho na jeden z nich začne sústrediť, čo systém BCI vyzistí a zadá systému príkaz vykonať patričnú prednastavenú funkciu, ktorá je ku danému svetelnému bodu priradená.

“Zariadenie BCI meria aktivitu neurónov v mozgovej kôre v reálnom čase. Analyzuje mozgové vlny a rozpoznáva, ktorým svetelným bodom užívateľ venuje svoju plnú pozornosť,” deklaruje automobilka. “Čím silnejšia je sústredenosť, tým vyššia je aktivita neurónov. Zariadenie následne spustí danú funkciu vo vozidle.”

Mercedes si je vedomý, že aj keď disponuje nadčasovou technológiou, stále ho čaká kopa náročnej práce. Tvrdí, že hoci ovládanie mysľou nie je niečo, čo bude “od zajtra dostupné v každodennom živote”, už naďalej nehovoríme o sci-fi.