pixel 4a

NitroPhone 1: Nemci zobrali Pixel 4a a spravili z neho bezpečnejší smartfón

Vraj najbezpečnejší Android, tvrdí nemecká firma.

Nemecká spoločnosť Nitrokey zaoberajúca sa výrobou bezpečnostného hardvéru začala predávať smartfón, ktorý nazvala NitroPhone 1. O žiadnu veľkú novinku nejde, za názvom sa ukrýva Pixel 4a od Google.

NitroPhone 1 je však iný ako štandardný Pixel 4a. Softvéroví experti z neho vyhodili čistý Android a nahradili ho operačným systémom s pompéznym názvom Graphene OS.

Platforma, stále vychádzajúca z Androidu, je navrhnutá tak, aby používateľom poskytla lepšiu ochranu osobných údajov a kvalitnejšie zabezpečenie pred digitálnymi hrozbami.

Smartfón NitroPhone 1 neobsahuje žiadny balast, iba niekoľko vlastných aplikácií určených napríklad na prehliadanie webu či čítanie PDF dokumentov. Vývojári jednoducho zvýšili bezpečnosť tým, že obmedzili cesty, ktoré by mohli hackeri zneužiť na prístup k smartfónu.

nitrophone 1
Foto: Nitrokey

V systéme smartfónu nie sú integrované žiadne Google služby ani aplikácie. Podporované však sú, používateľ si ich môže stiahnuť. Nainštalujú sa ale v špeciálnom režime „karantény“, ktorý ich odizoluje od dôležitých systémových súčasti a oprávnení.

Takto nainštalované aplikácie nebudú môcť pristupovať k identifikátorom zariadenia (SIM, IMEI, sériové číslo, MAC adresa a pod.). Ochranu pred špehovaním cez WiFi pripojenie zase rieši proces randomizácie MAC adries.

Dostupné je aj nastavenie automatického vypnutia smartfónu po určitej dobe nečinnosti, ako aj indikátory upozorňujúce na aktivitu kamery alebo GPS. Zálohovanie smartfónu prebieha automaticky, obsah je chránený silným end-to-end šifrovaním. Zálohu si môže používateľ uložiť na fyzický nosič, USB disk, poprípade si vyberie akúkoľvek cloudovú službu.

nitrophone 1
Foto: Nitrokey

Spoločnosť Nitrokey si pre svoju víziu bezpečnejšieho smartfónu nevybrala model Pixel 4a náhodou. Vybavený je totižto bezpečnostným čipom Titan M, ktorým si Google taký istý, že za jeho prelomenie ponúkal v roku 2019 odmenu vo výške 1,5 milióna dolárov.

Po hardvérovej stránke je inak NitroPhone 1 rovnaký ako bežný Pixel 4a. Spolieha sa na 5,81-palcový displej, čipset Snapdragon 730G, 6 GB RAM alebo 12,2 Mpx fotoaparát. Pokiaľ bude zákazník obávajúci sa odpočúvania chcieť, firma mu na želanie zo smartfónu odstráni všetky mikrofóny. Telefonovať bude môcť cez pripojený headset.

Lepšia bezpečnosť niečo stojí. Nitrokey si za svoje dielo pýta 630 eur. Štandardný Pixel 4a pritom stojí len niečo cez 400 eur. Aspoň na našom trhu.

Aktuálna cena modelu Google Pixel 4a