irobot

iRobot má nový robotický vysávač, dokáže sa vyhnúť psím výkalom

Hnedý náklad rozťahaný po celej domácnosti? S Roomba j7+ sa to už vraj nestane.

Robotické vysávače dnes pomáhajú s upratovaním v mnohých domácnostiach. Jednej skupine zákazníkov však môžu narobiť viac škody ako osohu. Na mysli máme tých spotrebiteľov, ktorí vlastnia domáce zvieratá.

Zvieratá ako také problémom nie sú. Problémom je najmä to, čo po nich v domácnosti zostane, ak nie sú pedantne vycvičené. Pokiaľ robotický vysávač natrafí pri svojej práci na výkal mačky alebo napríklad psa, kefami ho roznesie po celom obydlí.

Používateľ sa tak môže pustiť do upratovania nielen podlahy, ale aj samotného vysávača, ktorý bude hnedým kódom rovnako poznačený. Spoločnosť iRobot tvrdí, že tento delikátny problém vyriešia, informuje The Verge.

Predstavila nový model robotického vysávača Roomba j7+, ktorý používa kameru a softvér so strojovým učením na to, aby sa elegantne vyhol všetkým neočakávaným prekážkam vrátane zapáchajúcich kôpok po psoch a mačkách.

roomba j7
Foto: iRobot

Výrobca si je svojim múdrym riešením istý. „Pracovali sme na tom dlho a garantujeme, že to funguje,” uviedol pre The Verge spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Colin Angle. Funkcia nie je úplne nová, vyhýbanie sa hnedým nečistotám prezentuje aj konkurencia, napríklad Roborock S6 MaxV.

Šéf firmy iRobot je ale voči konkurencii skeptický, domnieva sa, že ich technológia nefunguje spoľahlivo. Predostrel, že oni na riešení pracovali roky, vytvorili obrovskú databázu nečistôt po domácich zvieratách, na ktorej identifikačné schopnosti softvéru trénovali.

TIP REDAKCIE
Vitaj späť, Don Salieri: Mafia 4 sa má odohrávať ešte pred prvým dielom!
vysavac
Foto: iRobot

Roomba j7+ si okrem psích hovienok postráži aj ostatné predmety, napríklad zabudnuté hračky detí alebo kabeláž k spotrebnej elektronike. V tomto bode sa ale vyžaduje interakcia zo strany používateľa. Vysávač do aplikácie odošle fotku objektu a opýta sa, či ide o dočasnú, alebo trvalú prekážku.

Ak používateľ neočakávanú prekážku označí ako trvalú, vysávač si to zapamätá a do tejto zóny nebude zasahovať. Po príchode domov by ste teda vysávač nemali nájsť niekde pod gaučom, ako sa dusí zabudnutou ponožkou.

iRobot
Foto: iRobot

Okrem vyššie uvedených funkcií má Roomba j7+ nový dizajn so skosenými okrajmi, ktoré majú zabrániť tomu, aby robot uviazol pod nábytkom. Inžinieri tiež zjednodušili ovládanie (tri tlačidlá) a pripojenie cez Bluetooth LE.

Výrobca dnes zároveň vypúšťa do sveta aktualizáciu systému iRobot Genius vo verzii 3.0, vďaka ktorej získajú kompatibilné vysávače nové funkcie, napríklad režim tichej prevádzky, lepšie mapovanie miestností, odhad času upratovania alebo aktiváciu automatického vysávania po tom, ako opustíte domácnosť.

Pre tento účel bude robotický vysávač potrebovať prístup k údajom o polohe vášho smartfónu, na základe čoho zistí, že ste odišli z domu.

iRobot
Foto: iRobot

Roomba j7+ sa začína predávať v USA a Kanade za 849 amerických dolárov. Dostupná je aj verzia Roomba j7 za 649 dolárov. Tá však neobsahuje automatickú vyprázdňovaciu stanicu Clean Base, ktorá pojme nečistoty, prach a chlpy zo 60 zásobníkov.