iPhone 13 a iPhone 13 mini OFICIÁLNE: S dôrazom na fotoaparáty, výkon aj výdrž!

iPhone 13 a iPhone 13 mini sú aj napriek svojej veľkosti veľmi výkonné a kvalitné smartfóny. Sľubujú vylepšenia v azda každom jednom smere, na ktorom záleží. O čom konkrétne je reč?

Konečne sme sa dočkali, najdôležitejší deň roku 2021 pre Apple je konečne tu a spolu s ním sme sa dočkali predstavenia poriadnej nálože čerstvých produktov. Ako už býva zvykom, okrem hodiniek a iPadov sa nám odhalili aj štyri nové smartfóny, ktoré spolu tvoria sériu iPhone 13. V tomto článku sa bližšie povenujeme dvom nižším modelom, konkrétne základnému iPhone 13 a jeho menšiemu súrodencovi iPhone 13 mini. Poďme teda na to.

iPhone 13 a iPhone 13 mini: Dizajn a konštrukcia

Začneme dizajnom. V tomto smere sa toho oproti predošlej generácii veľa nezmenilo, no rozdiely sa predsa len nájdu. Dobrá správa, našli sa tam, kde ich skutočne treba. Apple aj tento rok zvolil dizajn s ostrejšími hranami a zaoblenými rohmi. Kde teda nastala zmena? Vpredu aj vzadu. Displej po novom dokáže zobraziť viac obsahu v hornej časti, a to vďaka o až 20 % menšiemu výrezu. V prípade zadnej strany sme sa dočkali menšieho rearanžovania fotoaparátov, ktoré po novom nie sú zoradené rovno pod seba, ale diagonálne.

Apple taktiež myslel aj na odolnosť. Preto prednú stranu pokryl vrstvou Ceramic Shield, ktorá sľubuje silnejšiu výdrž ako kedykoľvek predtým. Odolnosťou sa však vyznačuje kompletne celé zariadenie, nakoľko si vyslúžilo špičkovú certifikáciu IP68. Či už sa teda váš iPhone stretne s vodou alebo prachom, nepochybne si bude vedieť poradiť.

Zariadenia sú/budú dostupné až v piatich rôznych farbách, a to červenej, bielej, čiernej, modrej a svetloružovej.

Zdroj: Apple

iPhone 13 a iPhone 13 mini: Displej

Oba čerstvé modely dostali do vienka špičkový Super Retina XDR OLED displej, ktorý je v porovnaní s predošlou generáciou o 28 % jasnejší. Maximálny jas dosahuje 800 nitov, čo je pre pohodlnú čitateľnosť aj vo vonkajších priestoroch veľmi dôležité. Pre obsah v HDR maximálna svietivosť stúpa až na úroveň 1 200 nitov.

Vysoko kvalitný panel si dokáže poradiť aj s tými najhlbšími odtieňmi čiernej farby, disponuje podporou pre Dolby Vision, HDR10, HLG, True Tone a taktiež aj haptickú odozvu. Uhlopriečka displeja štandardného iPhone 13 meria rovných 6,1″. Jeho menší súrodenec, iPhone 13 mini, ponúka menšiu uhlopriečku, len 5,4″, čo z neho robí vynikajúcu voľbu pre milovníkov malých smartfónov či ľudí s menšími rukami. Napríklad dámy.

Zdroj: Apple

iPhone 13 a iPhone 13 mini: Výkon

Nemôžeme hovoriť o čerstvej generácii smartfónov iPhone bez toho, aby sme aspoň okrajovo spomenuli nový vysokovýkonný čipset, ktorý ju poháňa. Nebojte sa, priblížime vám ho tak, aby ste vedeli všetko, čo treba.

iPhone 13 a iPhone 13 mini poháňa špičkový čipset A15 Bionic vyrobený 5 nm procesom. Ako už býva zvykom, nový čipset je opäť o niečo výkonnejší a opäť o niečo úspornejší. Vďaka pokrokovej výrobnej technológii doň Apple dokázal dostať až 15 miliárd tranzistorov. Po CPU stránke disponuje dvoma vysoko výkonnými jadrami a štyrmi energeticky efektívnymi jadrami.

Apple ďalej navýšil kapacity strojového učenia, čím posilnil napríklad hlasového asistenta Siri či rýchlosť spracovania príkazov pri používaní navigácie. Obecne CPU v A15 Bionic sľubuje o až 50 % vyššiu rýchlosť oproti najpokročilejšej konkurencii (nech už je to ktokoľvek). Súčasťou procesora je aj 16-jadrový Neural Engine, ktorý ponúka možnosť spracovávania až 15,8 bilióna operácií za sekundu.

Čo sa týka grafického procesora, dočkali sme sa štyroch jadier s podporou pre kvalitnejšie detaily a svetelné efekty. V tomto prípade Apple oproti konkurencii sľubuje o 30 % vyššiu rýchlosť.

Zdroj: Apple

iPhone 13 a iPhone 13 mini: Fotoaparáty

Apple svoje dva menšie smartfóny vybavil “najpokročilejším duálnym systémom fotoaparátov”. Hlavný snímač s rozlíšením 12 Mpx a clonou f/1.6 ponúka citeľne vyššiu kvalitu a presnejšie farby. Dokáže nasnímať o 47 % viac svetla, čo zaručí menej šumu a viac jasu na výsledných snímkach a videách. Ide o doposiaľ najväčší senzor, aký kedy Apple uplatnil vo svojich duálnych systémoch.

Minuloročný iPhone 12 Pro Max priniesol na trh pokročilú technológiu v podobe sensor-shift optickej stabilizácie obrazu. Tento rok táto skvelá inovácia neostáva exkluzivitou len pre najdrahší model. Apple ju prináša aj do svojich lacnejších modelov.

Zdroj: Apple

Nový ultraširokouhlý fotoaparát taktiež disponuje rozlíšením 12 Mpx. Ponúka vyššiu rýchlosť a lepšiu stabilitu, a to aj vďaka clonoe f/2.4 a 120-stupňovému zorému poľu.

Či už fotíte v priestoroch so slabším osvetlením alebo v kompletnej tme, fotoaparáty v iPhone 13 a iPhone 13 mini si poradia s akoukoľvek situáciou, pričom vám vždy ponúknu tie najprecíznejšie farby, tie najkvalitnejšie detaily a tú najlepšiu ostrosť.

iPhone 13 a iPhone 13 mini: Video

Smartfóny iPhone sa vždy vyznačovali kvalitným natáčním videa. Apple si však vždy nájde niečo, čo môže vylepšiť. Tentokrát maximalizoval kapacity nového čipsetu a priniesol novú funkciu Cinematic mode. Tá umožňuje užívateľovi natáčať videá pripomínajúce film, a to doslova.

Pri natáčaní videa viete vďaka tomuto novému režimu rýchlo preostriť na objekt či osobu na pozadí a naopak. Funguje automaticky, napríklad keď osoba v popredí odvráti zrak od kamery. Zaostrenie si však môžete prispôsobiť aj manuálne. Cinematic mode zaostruje na osoby aj vtedy, keď sú v pohybe či dokonca ešte predtým, ako vôbec vstúpia do záberu.

iPhone 13 & iPhone 13 mini: Batéria

Batéria v iPhonoch bola vždy kontroverznou témou. Niektorým stačila, niektorým tesne, niektorým ani zďaleka. Apple však pri novej generácii myslel aj na druhé dve spomenuté skupiny, nakoľko sa rozhodol výrazne zvýšiť kapacitu článkov vo svojich smartfónoch. iPhone 13 mini sľubuje o 1,5 hodiny dlhšiu výdrž batérie v porovnaní s iPhone 12 mini. Pri základnom modeli má zlepšenie činiť až 2,5 hodiny.

Apple dokázal ušetriť energiu použitím menej náročných komponentov, efektívnejšieho procesora a taktiež rôznymi funkciami, ako je napríklad režim Smart Data, ktorý váš smartfón automaticky prepne na LTE, keď nemáte k dispozícii 5G sieť.

Zdroj: Apple

iPhone 13 & iPhone 13 mini: Cena a dostupnosť

iPhone 13 a iPhone 13 mini prichádzajú v konfiguráciach so 128/256/512 GB interného úložiska. Základný model debutuje s cenovkou 899 €, zatiaľ čo jeho menšieho súrodenca si budete môcť zakúpiť za 799 €. Predobjednať si ich budete môcť už tento piatok, 17. septembra, v predaji budú o týždeň na to, teda 24. septembra.