ipad pro 2021

iPad Pro dovoľuje aplikáciám využívať až 12 GB RAM, stačí nainštalovať aktualizáciu

Doteraz im muselo stačiť 5 GB.

Tablet iPad Pro dokáže vďaka výkonnému procesoru Apple M1 zastúpiť prenosný počítač, existovalo však jedno obmedzenie, ktoré jeho potenciál brzdilo. Aplikácie tretích strán mohli z dostupnej operačnej pamäte odčerpávať iba 5 GB kapacitu.

Server Macrumors však zistil, že Apple tento strop výraznejšie pozdvihol, a to prostredníctvom aktualizácie na novú verziu operačného systému iPadOS 15. Apple vývojárov informuje, že ich aplikácie môžu fungovať lepšie, pokiaľ budú mať prístup k väčšej kapacite operačnej pamäte.

Spoločnosť prístup k operačnej pamäti obmedzovala z jednoduchého dôvodu. Išlo mu o to, aby jedna náročná aplikácia nespotrebovala väčšinu jej kapacity, čo mohlo negatívne ovplyvniť chod ďalších funkcií a operačného systému ako celku.

ipad pro 2021
Foto: Apple

Vývojári očividne zapracovali na optimalizácií, čo ocenia napríklad grafickí dizajnéri, video producenti a ďalší profesionáli pôsobiaci v kreatívnom odvetví, respektíve používatelia pracujúci s graficky náročnými aplikáciami.

Závisí, akú verziu máte

Kapacita operačnej pamäte vyčlenená pre aplikácie tretích strán sa ale líši v závislosti od konkrétneho modelu tabletu. 12 GB limit platí pre iPad Pro so 16 GB RAM. Verzia s 8 GB RAM dovoľuje aplikáciám využívať 6 GB operačnej pamäte.

TIP REDAKCIE
Intel verí, že sa Apple vráti k jeho čipom. Zvolil presvedčivú taktiku

Apple upravil alokáciu pamäte na „podporovaných zariadeniach“. Momentálne nie je známe, ktoré zariadenia to sú, okrem uvedených iPadov Pro s čispetom M1. Apple pred pár dňami predstavil 9. generáciu základného tabletu iPad a úplne nový iPad Mini.

V prípade týchto dvoch nových produktov spoločnosť Apple zrejme nepovolí aplikáciám pristupovať k operačnej pamäti nad pôvodný systémový limit.

Aktualizáciu na ‌iPadOS 15‌ výrobca Apple vypúšťa do sveta dnešným dňom, teda 20. septembra. Platí to tiež pre iOS 15, watchOS 8 a tvOS 15. Pokiaľ nejaké zariadenie od Apple používate, skontrolujte si dostupnosť aktualizácie v nastaveniach.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať