galxy s21 ultra

Samsung chce do lacnejších smartfónov priniesť 108 Mpx senzor

Spoločnosť sa chystá svoj 108 Mpx snímač uviesť aj do radu Galaxy A. Ako prvý by ho mal získať Galaxy A73, ktorý by mal podľa časového rozvrhu debutovať budúci rok.

Samsung v roku 2020 spolu s radom Galaxy S20 Ultra uviedol na trh svoj prvý snímač obrazu so 108 Mpx rozlíšením. Išlo o jednu z čŕt, ktorou oddeľoval svoje prémiové smartfóny od cenovo dostupnejších modelov, nakoľko ho do vienka dostal aj vysoko výkonný Galaxy S21 Ultra. Práve to sa ale už čoskoro môže zmeniť.

Juhokórejský výrobca totiž myslí aj na spotrebiteľov zaujímajúcich sa o nižšie, cenovo dostupnejšie rady. Konkrétne je reč o smartfónoch Galaxy A, ktoré sa v poslednom období dočkali nejedného šikovného vylepšenia. Ako príklad môžeme použiť displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou.

Teraz sa Samsung údajne chystá zamerať na fotoaparáty. Ako píše server Android Authority odvolávajúci sa na správu od juhokórejskej publikácie The Elec, spoločnosť sa chystá svoj 108 Mpx snímač uviesť aj do radu Galaxy A. Ako prvý by ho mal získať Galaxy A73, ktorý by mal podľa časového rozvrhu debutovať budúci rok. Skvelou správou je, že bude disponovať optickou stabilizáciou obrazu, skrátene OIS.

Počet megapixelov nie vždy priamo korešponduje s kvalitou výsledných snímok a videí. Napríklad Apple už dlhé roky používa vo svojich zariadeniach 12 Mpx snímače, no aj napriek tomu sa zaraďujú medzi najlepšie foto smartfóny. Prečo je to tak?

108 Mpx snímače majú aj isté nevýhody

Vtesnať tak obrovský počet megapixelov do malého senzora má aj svoje nevýhody. Pixely sú menšie, čo znamená, že zbierajú menej svetla, čo môže v určitých podmienkach viesť ku nižšej kvalite snímok. Výrobcovia aj z tohto dôvodu používajú technológiu spájania pixelov. V praxi to funguje tak, že sa viacero pixelov spojí do jedného väčšieho pixelu, čím sa vyrieši problém so svetlom. Táto technológia si však pýta daň na ostrosti.

Samozrejme, spoločnosti so zariadeniami disponujúcimi 108 Mpx snímačmi umožňujú svojim užívateľom využiť počet pixelov naplno, čo je dôvod pre existenciu režimu fotenia v plnom rozlíšení. Tu však vzniká ďalší problém, a to dĺžka spracovania záberu. Dokonca aj niektorým výkonným modelom so špičkovými čipsetmi spracúvanie tak objemných snímok celkom trvá. Logicky, smartfónom so slabšími procesormi to bude trvať ešte dlhšie.

Koniec koncov, kvalita snímok nemusí nutne závisieť od počtu megapixelov. Dôležitú úlohu totiž zohráva aj softvér, ktorý Samsung v priebehu posledných rokov posunul na veľmi slušnú a schopnú úroveň.

Aký je váš pohľad? Uvítali by ste 108 Mpx snímače v lacnejších Samsung smartfónoch?

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať