Čína pracuje na vesmírnom drone, ktorý bude prevážať ľudí medzi kolóniami na Marse

Znie to fantasticky, však? Predstava, že v budúcnosti osídlime Mars, vytvoríme kolónie a ešte sa medzi nimi budeme prepravovať nadzvukovou rýchlosťou, je prinajmenšom zaujímavá.

Čínski vedci pracujú na ďalšom nezvyčajnom projekte. Tentokrát chcú vytvoriť vesmírne plavidlo, ktoré bude cestovať medzi budúcimi kolóniami na Marse, informuje server Futurism.

Tím zodpovedný za projekt prišiel s konceptom pre dron o váhe necelých 500 kilogramov, ktorý by dokázal cestovať až 5-násobne vyššou rýchlosťou, ako je rýchlosť zvuku. Let by mal byť schopný vykonávať vo výške 5 000 metrov.

Znie to fantasticky, však? Predstava, že v budúcnosti osídlime Mars, vytvoríme kolónie a ešte sa medzi nimi budeme prepravovať nadzvukovou rýchlosťou, je prinajmenšom zaujímavá. Žiaľ, predstavou toto všetko ešte nejaký ten čas ostane. Dron totiž zatiaľ existuje len v počítači, pričom údajne potvrá až niekoľko desaťročí, kým bude existovať aj vo fyzickej podobe. “Prvý hypersonický let na Mars sa nemusí uskutočniť do 30 rokov, pretože je potrebné vyriešiť mnoho technických problémov,” uvádza Xu Xu, vedec z Beihangskej univerzity a zároveň člen tímu.

Ďalšie otázky vzbudzuje informácia, že dron bude schopný až niekoľkonásobne prekonať rýchlosť zvuku. Hranica sonického tresku, respektíve rýchlosti zvuku, sa totiž na Zemi a Marse odlišuje. Zatiaľ čo u nás nadzvuková rýchlosť začína na približne 1 223 km/h, na Marse je to “len” zhruba 869 km/h. Je však pravdou, že či už hovoríme o päťnásobku jednej alebo druhej hranice, v oboch prípadoch ide o doslova šialené rýchlosti.

Preprava ľudí aj zásob

Ako už bolo spomenuté, jedným z cieľov vesmírneho dronu je uľahčenie prepravy medzi budúcimi ľudskými kolóniami na Marse, ktorých vytvorenie je naplánované na najbližšie dekády. Slúžiť môže napríklad na prepravu ľudí či zásob. “Keď ľudia začnú kolonizovať Mars, niektoré osady budú vybudované na rôznych častiach planéty, a teda bude vysoký dopyt po preprave na dlhú vzdialenosť,” tvrdí Xu.

Dron sa bude vyznačovať aj dizajnom. Má pôsobiť elegantne a zároveň aerodynamicky, podľa South China Morning Post pripomína riadenú strelu. Aj napriek elegantnosti však musí byť dostatočne veľký na to, aby dokázal prepraviť ľudí a prípadne aj iný náklad. Či sa tímu podarí tieto dve podmienky skĺbiť ukáže len čas.

TIP REDAKCIE
Trump chystá vlastnú sociálnu sieť: TRUTH Social môže prísť už v roku 2022!

Ďalšou kľúčovou črtou je pohon. Cieľom tvorcov konceptu je, aby bol dron poháňaný horčíkom. Dôvod je prostý. Atmosféru Marsu z približne 96 % tvorí oxid uhličitý, ktorý horčík celkom efektívne spaľuje.

Vesmírny dron môže vzlietnuť do roku 2045

Hoci sa má dron na oblohe objaviť až o niekoľko desaťročí (ak vôbec), Čína má cieľovú hranicu. Verí, že prvé hypersonické vesmírne plavidlo sa od zeme odlepí do roku 2045. Je to veľká ambícia, no o tom to predsa je. No nie?

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať