POTVRDENÉ: Rover Perseverance skutočne odobral vzorku z Marsu!

Rover si nebol istý či vzorka ostala vnútri. Poslal preto potvrdzujúcu fotografiu.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok potvrdil, že sa robotickému vozidlu Perseverance podarilo získať prvú vzorku hornín z povrchu Marsu.

Mám to!,” uviedla NASA na Twitteri v mene vozidla Perseverance. K príspevku pripojila aj fotografiu so vzorkou odobratej horniny, ktorá je len o niečo hrubšia než ceruzka. 

NASA už minulý týždeň informovala, že sa jej zrejme podarilo vzorku horniny z Marsu získať. Pre zlé osvetlenie na prvých fotografiách vyhotovených roverom uplynulú stredu si však riadiaci tím nebol celkom istý, že vzorka uložená v trubici, ktorú bolo na záberoch vidno, zostala neporušená.

Rover tak musel spraviť ďalšie, lepšie osvetlené, fotografie. Zaslanie takýchto snímok na Zem pritom zvyčajne môže trvať aj niekoľko dní, približuje agentúra AFP.

S lepším osvetlením vzorky v trubici, môžete vidieť, že jadro horniny, ktoré som odobral, je stále tam,” uviedla NASA v mene roveru na twitterovom účte tohto robotického vozidla.

Ešte 30 ďalších vzoriek

NASA plánuje pomocou “marsochodu” Perseverance získať z povrchu červenej planéty približne tridsať takýchto vzoriek, ktoré by mali byť prostredníctvom viacerých misií prepravené na Zem do zhruba desiatich rokov.

Perseverance pristál na Marse koncom februára, pričom išlo o riskantný manéver. Vývoj a zostrojenie tohto robotického vozidla stálo približne 2,5 miliardy dolárov a trvalo osem rokov. Poslaním roveru na Marse je pátrať po stopách mikroorganizmov a skúmať geológiu a podnebie červenej planéty.

Začiatkom augusta sa roveru Perseverance (Vytrvalosť) odber vzorky nepodaril, keďže vŕtal do oveľa mäkšej horniny, v dôsledku čoho sa zozbieraný materiál rozpadol a nepodarilo sa ho tak dostať do titánovej trubice.

Vedci z NASA dopravili na Mars spolu s roverom i miniatúrny experimentálny vrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť), ktorý v polovici apríla uskutočnil svoj prvý let – išlo o vôbec prvý uskutočnený let na inej planéte. Vrtuľník odvtedy vykonal už 12 vzlietnutí.

Táto misia je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum Marsu ľudskými posádkami.