AKTUÁLNE: O2 výrazne rozšírilo pokrytie 5G. Dá ti 2x viac dát!

Pribudlo 14 nových lokalít, viac dát získajú zákazníci bezplatne do konca januára 2022.

Operátor O2 pred necelým rokom spustil pilotnú komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy. Od októbra minulého roka svoje 5G kapacity postupne rozširoval, teraz je jeho sieť 5. generácie dostupná v 14 nových lokalitách.

O2 buduje 5G sieť v spolupráci so spoločnosťou Ericsson. Technologická modernizácia zahŕňa aj rozsiahlu generačnú obmenu súčasných 2G, 3G a 4G technológií. Výsledkom bude podľa operátora lepší zážitok z používania mobilných služieb, zníženie energetickej záťaže inštalovaných zariadení a efektívnejšia výstavba celoplošnej 5G siete.

Komerčnú prevádzku 5G siete na technológii dodávateľa Ericsson si môžu zákazníci vyskúšať v 15 mestách a obciach západného Slovenska. O2 však na západe nezostáva, presúva sa na východ. Do konca roka plánuje masívnejšie pokrývať aj túto časť Slovenska. V závere roka chce mať pokrytých približne 20 % obyvateľov Slovenska.

O2
Mapa aktuálneho pokrytia 5G sieťou O2

O2 plánuje v rámci stratégie rozširovania 5G pokrytia posilniť najvyťaženejšie lokality 4G LTE siete aj s ohľadom na ohlásenú výmenu celej rádiovej siete. Výhody by tak mali pocítiť aj zákazníci, ktorí využívajú 2G a 4G pripojenie, keďže účelom výmeny siete je skvalitnenie aj ich parametrov.

Lokality pokryté 5G sieťou O2

Bratislava, Pezinok, Ivanka pri Dunaji, Zálesie, Malinovo, Bernolákovo, Chorvátsky Grob, Slovenský Grob, Viničné, Pezinok, Modra, Šenkvice, Dubová, Jarovce a Rusovce.

Zákazníci O2 s kompatibilnými zariadeniami sa môžu v uvedených lokalitách pripojiť do siete s rýchlosťou až 1 Gbps. V praxi bude rýchlosť menšia, keďže závisí od rádiových parametrov v danom mieste a taktiež od modelu a čipovej sady konkrétneho zariadenia.

„V reálnej prevádzke aj na 5G telefónoch strednej triedy dosahujeme rýchlosti nad 500 Mbps, na lepších 800 Mbps a viac,“ uviedol Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2.

Dvojnásobok dát v 3 paušáloch

Superrýchlu 5G sieť si zákazník poriadne neužije, pokiaľ nemá k dispozícii dostatočné množstvo mobilných dát. O2 si spolu s ohlásením rozšírenia 5G siete pripravil bonus, ktorý poteší majiteľov Modrého, Strieborného a Zlatého SMART paušálu.

Operátor im každý mesiac zdvojnásobí objem dát, ktorý v rámci svojho paušálu využívajú. Dobrou správou je, že dvojnásobný objem dát môžu čerpať bezplatne do konca januára 2022. Potom zaň musia zaplatiť, pokiaľ budú chcieť.

dvojnasobok dat
Foto: O2

Pri Modrom paušále budú môcť namiesto 1 GB dát využívať 2 GB dát, a to s doplatkom 1 eura. Pri Striebornom paušále bude stáť navýšenie objemu na 6 GB rovné 2 eurá. Zákazníci Zlatého paušálu získajú až 20 GB, v tomto prípade si musia doplatiť 3 eurá.

Zákazníci si tieto balíčky aktivujú v mobilnej aplikácii Moje O2 alebo v zákazníckej zóne na webe operátora. Do 31. januára 2022 bude aktivácia a využívanie balíka bezplatné. O spoplatnení budú zákazníci informovaní prostredníctvom SMS správy 3 dni pred a rovnako v deň vypršania platnosti nulovej sumy za balík.