Koľko krokov prejdete každý deň? 7 000 redukuje riziko predčasného úmrtia o 50 až 70 %

Zdrojom údajov pre štúdiu boli údaje z inej štúdie, konkrétne Coronary Artery Risk Development in Young Adults, skrátene CARDIA. Tá započala ešte v roku 1985.

Ak vlastníte smartfón s aspoň jednou fitness aplikáciou alebo akékoľvek inteligentné hodinky či náramok, pravdepodobne ste každým dňom informovaní o počte prejdených krokov. A zatiaľ čo niektorí si na tejto štatistike dávajú záležať, niektorých to práve naopak vôbec nezaujíma. Ako veľmi je teda kráčanie dôležité pre náš život a jeho zdravý priebeh?

Až doposiaľ sa za akýsi ideálny denný priemer považovalo 10 tisíc krokov. Reč je o hranici, ktorá bola všeobecne koncipovaná ako minimum pre udržiavanie zdravého a aktívneho tela. Až doposiaľ. Nová štúdia totiž tvrdí, že človeku stačí 7 000 krokov denne. Informuje o nej srever Verywell Health.

Štúdia zistila, že muži a ženy vo veku od 38 do 50 rokov, ktorí denne vykonali aspoň 7 000 krokov, vykazovali nižšie riziko predčasného úmrtia v porovnaní s osobami, ktoré denne vykonali menej ako 7 000 krokov. U ľudí, ktorí odkráčali 10 tisíc krokov, neboli zistené žiadne škody, ale taktiež ani žiadne výhody. “Ukázali sme, že vykonanie aspoň 7 000 krokov denne je asociované s o 50 až 70 % nižším rizikom predčasného úmrtia,” tvrdí Amanda Paluch, odborná asistentka katedry kineziológie na Massachusettskej univerzite v Amherste a zároveň prvá autorka štúdie.

Zdroj: William Choquette – Pexels

Údaje boli zbierané dlhé roky

Zdrojom údajov pre štúdiu boli údaje z inej štúdie, konkrétne Coronary Artery Risk Development in Young Adults, skrátene CARDIA. Tá započala ešte v roku 1985.

Sledovaných bolo 2 110 účastníkov, ktorí v rokoch 2005 a 2006 nosili akcelerometer ActiGraph 7163. Išlo o zariedneie zaznamenávajúce denný počet krokov. Nosili ho okolo pásu, a to počas všetkých bdelých hodín s výnimkou aktivít, ktoré vyžadovali prítomnosť vody. Dnes ide viac-menej o vykopávku. Akcelerometre sa stali vitálnou súčasťou smartfónov, inteligentných hodiniek a aj náramkov. Pripomeňme však, že je reč o štúdii realizovanej pred 15 až 16 rokmi, kedy technológie neboli tak pokročilé.

TIP REDAKCIE
Samsung POZÝVA: Zopakuje predaj cez live stream, ponúkne zľavu na hodinky aj súťaž o slúchadlá!

Účastníci sa podrobili niekoľkým osobným vyšetreniam. Prvé bolo na začiatku štúdie, ďalšie s odstupom niekoľkých rokov. Údaje sa potom analyzovali, a to v rokoch 2020 a 2021.

Zistilo sa, že hoci 10 tisíc krokov denne rozhodne neuškodí, dospelé osoby môžu pocítiť prínos pre ich zdravie už pri 7 tisícoch krokov. Amanda Paluch verí, že pri budúcich štúdiach sa podarí zistť spojitosť medzi počtom krokov a mierou výskytu kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, hypertenzie, duševných porúch či rakoviny.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať