Vedúca inžinierskeho tímu v Apple sa sťažovala na sexizmus na pracovisku. Dostala platené voľno

Na neurčito.

Apple čelí vážnej kritike. Ashley Gjøvik, vedúca manažérka inžinierskeho tímu, sa prostredníctvom siete Twitter posťažovala na sexizmus, ktorý sa mal vyskytovať na pracovisku. Čo na to Apple? Svoju manažérku poslal na administratívnu platenú dovolenku, informuje 9to5Mac.

Ashley počas rozhovoru s The Verge prezradila, že si sexizmu v Apple všíma už niekoľko rokov. Hovorila o sexuálnom obťažovaní, priam nepriateľskom pracovnom prostredí aj odvetách. Spoločnosť jej vraj ponúkla terapiu a zdravotnú dovolenku. Obidvoje odmietla. “Už niekoľko mesiacov upozorňujem oddelenie vzťahov so zamestnancami na dlhoročné skúsenosti so sexizmom, nepriateľským pracovným prostredím, sexuálnym obťažovaním, nebezpečnými pracovnými podmienkami a odvetnými opatreniami. Požiadala som ich, aby počas vyšetrovania zmiernili nepriateľský stav pracovného prostredia, a spočiatku mi ponúkli terapiu a zdravotnú dovolenku. Povedala som im, že to nemá zmysel a že by sa mali porozprávať s mojím vedením ohľadom nasadenia dohľadu a hraníc.”

Apple nariadil svojej manažérke platené voľno, kým sa situácia neurovná

Manažérka začala vyjadrovať svoju frustráciu zo sexizmu v skupine na firemnom Slacku. Bola však požiadaná, aby už takéto záležitosti v skupine neriešila a aby sa nestretávala s inými ženami v spoločnosti za účelom preberania politiky spoločnosti Apple. O vyšetrovanie v spojitosti so sexizmom bolo v priestoroch firmy požiadané aj v roku 2018, no bez výsledku. Tentokrát sa to však bez výsledku neobišlo. Ashley musí ísť na administratívne platené voľno. A na ako dlho? Na neurčito, čiže kým sa všetko neurovná.

Apple to teraz naozaj nemá v tomto smere jednoduché. Pred časom musel prepustiť jedného zo svojich zamestnancov, ktorý si svoj ortiel podpísal nevkusnými sexistickými a mizogýnnymi komentármi. Medzičasom gigant musel čeliť aj iným nahnevaným zamestnancom, ktorí kritizujú jeho rozhodnutie zamietnuť žiadosti o povolenie práce z domu.