Inovácia ako sa patrí: Thunderbolt 5 má umožniť prenos dát o rýchlosti až 80 Gb/s

Dvojnásobne viac ako predošlá generácia.

Jeden z reprezentantov spoločnosti Intel nechtiac zverejnil kľúčovú informáciu týkajúcu sa novej generácie Thunderbolt, vysokorýchlostného rozhrania pre pripojenie periférnych zariadení k PC. Spoločnosť ju zatiaľ nepotvrdila žiadnym oficiálnym prehlásením, no nakoľko pochádza priamo z vnútra organizácie, je vysoko pravdepodobné, že je aj pravdivá.

Ako mnoho iných únikov, aj tento sa objavil na sieti Twitter. V teraz už odstránenom príspevku, ktorý na sieť zavesil Gregory Bryant, EVP a riaditeľ skupiny Intel Client Computing Group, bola vyobrazená fotografia z výskumných a vývojových laboratórií spoločnosti Intel v Izraeli. Ako píše server MacRumors odvolávajúci sa na AnandTech, fotografia zachytila aj plagát zavesený na stene, kde bolo jasne napísané “80G PHY Technology”. Značí to, že nová generácia rozhrania Thunderbolt, Thunderbolt 5, bude schopná prenášať dáta o rýchlosti až 80 Gb/s, čo je až dvojnásobne viac oproti už existujúcemu Thunderbolt 4 či USB 4.

Na plagáte taktiež stojí, že “USB 80G je zamerané na podporu existujúceho ekosystému USB-C”, čo naznačuje, že Intel má v úmysle prevádzkovať novú technológiu prostredníctvom toho istého USB-C konektora. Ďalej odkazuje na implementáciu PAM-3 (pulzno-amplitúdovej modulácie), ktorá má využívať 3-bitový dátový signál, čo by Thunderbolt 5 umožnilo dosiahnuť väčšiu šírku pásma ako štandardné NRZ (Non-return-to-zero) či PAM-4.

Thunderbolt 5 bude vrelo vítanou novinkou

Ak sú tieto informácie skutočne pravdivé, Thunderbolt 5 bude na trhu vrelo vítanou novinkou. Minuloročný Thunderbolt 4 žiaľ nebol až tak výrazný. Ponúkal síce vyšší výkon a spätnú kompatibilitu, no okrem toho neponúkal nič navyše oproti predchádzajúcej generácii. Taktiež treba dodať, že najnovšie modely počítačov Mac a tabletov iPad Pro od Apple stále podporujú len Thunderbolt 3. TB5 však môže vďaka svojej dvojnásobne vyššej rýchlosti poriadne zamiešať karty.

Čo táto dvojnásobne vyššia kapacita vlastne znamená? TB5 by mohol napríklad podporovať vyššie obnovovacie frekvencie pre monitory so špičkovým 4K a 8K rozlíšením, pričom by zároveň poskytoval spätnú kompatibilitu so staršími generáciami Thunderbolt a USB.

Zatiaľ je však nejasné, kedy (a či vôbec) sa TB5 dopracuje na trh. Musíme si počkať na oficiálne vyjadrenie od Intelu.