tesla

Tesla prichádza s novou verziou autonómneho parkovania, riadi sa podľa obrazu

Tesla sa rozhodla implementovať funkciu Autopark založenú na Tesla Vision do nového Model S. Netrvalo dlho a už tu máme aj prvé video demonštrujúce schopnosti novej technológie.

Tesla začala s vylepšovaním autonómneho parkovania pre svoje elektromobily, vlastným názvom Autopark. Po novom operuje na základe systému Tesla Vision, ktorý je aj súčasťou Full Self-Driving Beta, píše server Electrek.

Autonómne či samostatné parkovanie nie je v prostredí elektromobilov žiadnou prelomovou novinkou. To však neznamená, že nie je čo vylepšovať. Svetoznáma automobilka Tesla taktiež už dlhšie disponuje možnosťou autonómneho parkovania, no doposiaľ sa spoliehala len na senzory. Jej užitočnosť tak bola výrazne obmedzená, nakoľko dokázala fungovať len v prípade, že vybrané parkovacie miesto z oboch strán ohraničujú iné vozidlá.

Spoločnosť sa tak rozhodla veci poupraviť. Ako? Funkciu Autopark prekonfigurovala tak, aby sa nespoliehala na senzory, ale na obraz. Hoci je pravda, že elektromobily Tesla sú stále vybavené ultrazvukovými senzormi, automobilka verí, že jej nový systém pokročil dostatočne na to, aby mu pridala viac zodpovednosti. Napríklad vynovené verzie elektromobilov Model 3 a Model Y prichádzajú už bez týchto senzorov.

Autopark založený na Tesla Vision? Dostupná je prvá demonštrácia

Tesla sa rozhodla implementovať funkciu Autopark založenú na Tesla Vision do nového Model S. Netrvalo dlho a už tu máme aj prvé video demonštrujúce schopnosti novej technológie. Na sieti Twitter ho zverejnil užívateľ @greentheonly.

Rozdiel je zásadný. Na rozdiel od senzorov, Tesla Vision umožňuje autonómne parkovanie aj vtedy, keď sa vedľa vyhliadnutého parkovacieho miesta nenachádzajú žiadne iné vozidlá. Už takto skoro je teda Autopark oveľa užitočnejší ako v predošlej verzii. Vďaka novej technológii sa zmenilo aj parkovanie ako také. Dokáže rozpoznať polohu čiar, čo znamená, že elektromobil zaparkuje bližšie k stredu parkovacieho miesta.

Tesla môže funkciu čoskoro uviesť do ďalších elektromobilov

@greentheonly pre publikáciu Electrek povedal, že hoci predtým nepoužíval staršiu verziu funkcie, verí, že verzia založená na obraze je oveľa lepšia, napríklad aj pri pozdĺžnom parkovaní, kedy vozidlo zaparkuje bližšie k obrubníku.

Autopark je súčasťou autonómneho systému, ktorý sa aktuálne nachádza v štádiu testovania. Očakáva sa, že Tesla novú funkciu čoskoro pretlačí aj do ďalších svojich elektromobilov.