pixel 6

Google Pixel 6 bude predstavený na jeseň, aplikácia fotoaparátu poukazuje na 50 Mpx snímač od Samsungu

Čím je tento snímač výnimočný? Samsung za jednu z jeho najsilnejších kvalít považuje podporu pre automatické zaostrovanie Dual Pixel, ktoré je používané pri DSLR fotoaparátoch.

Google už na jeseň predstaví dvojicu svojich najnovších smartfónov. Ako už vieme, pôjde o rad Pixel 6, ktorý bude pozostávať zo základného a prémiovejšieho “Pro” modelu. Gigant nám toho zatiaľ o zariadeniach prezradil len veľmi málo, no nakoľko je deň ich debutu stále bližšie a bližšie, na povrch sa dostáva stále viac a viac kľúčových informácií. Tie najnovšie sa týkajú fotoaparátu.

Za nové poznatky vďačíme predovšetkým štvrtej beta verzii operačného systému Android 12. Spolu s ňou totiž prišla aj aktualizácia pre aplikáciu Google Camera, konkrétne na verziu 8.3.252, píše 9to5Google. Čo prezradila? Na prvý pohľad sa môže zdať, že nič. Keď sa však pozrieme na zdrojový kód, tak pomerne veľa.

V časti kódu stojí označenie P21, ktoré reprezentuje chystané smartfóny od Google, vrátane Pixel 6. Okrem toho v ňom však možno nájsť aj zmienku o GN1. Ide o označenie 50 Mpx fotoaparátu od spoločnosti Samsung, ktorý nám bol pôvodne odhalený v máji minulého roka.

Čím je tento snímač výnimočný? Samsung za jednu z jeho najsilnejších kvalít považuje podporu pre automatické zaostrovanie Dual Pixel, ktoré je používané pri DSLR fotoaparátoch. Je veľmi rýchle, presné a často sa považuje za lepšiu alternatívu oproti PDAF.

Zdroj: Google

Google upustil od dlhoročnej tradície

Google tak po niekoľkých rokoch upustil od svojho 12,2 Mpx senzora. Hoci bol veľmi výkonný a každým rokom si prešiel určitými vylepšeniami, jadro ostávalo rovnaké. Google v zásade používal (takmer) ten istý objektív pre niekoľko generácií smartfónov Pixel. Tento rok sa to však zmení.

Senzor GN1 bol aj napriek svojej pomerne dlhej prítomnosti na trhu použitý len v hŕstke zariadení, medzi ktorými nájdeme napríklad Vivo X60 či Meizu 18 Pro.

Pri fotografii však nie je dôležitý len objektív. Kľúčový je aj softvér, ktorý plní úlohu postprodukcie, a procesor. Vieme, že Google do Pixel 6 aj Pixel 6 Pro osadí vlastný čipset Tensor, ktorý je sústredený práve na fotografiu a AI. A čo sa týka softvéru, posledné roky jasne ukázali, že Google naozaj vie, čo robí. Niet teda pochýb, že kvalita fotografií a videí bude aj pri jeho nadchádzajúcich smartfónoch špičková.