huawei freebuds 4

RECENZIA Huawei FreeBuds 4: Výborný zvuk, nízka váha a krásny dizajn!

Výdrž na jedno nabitie mohla byť lepšia.

Spoločnosť Huawei uviedla začiatkom augusta na slovenský trh plne bezdrôtové slúchadlá FreeBuds 4 s aktívnym potláčaním hluku. Predáva ich za odporúčaných 135 eur, do 22. augusta sa dajú u vybraných predajcov získať so zľavou 25 eur.

Huawei FreeBuds 4 ponúkajú, podľa výrobcu, dokonalý zvuk vo „vysokom rozlíšení“, ergonomický tvar, nízku váhu a kompaktnú konštrukciu. Technológia ANC sa dokáže prispôsobiť uchu poslucháča, ktorý môže tieto slúchadlá pripojiť k dvom zariadeniam súčasne.

Huawei spomína aj frekvenčný rozsah do 40 kHz. Tento údaj je nepodstatný. Ľudské ucho dokáže vnímať zvuky od 0,02 kHz do 20 kHz, v dospelosti zväčša len do 16 kHz.

Audio novinka z produkcie Huawei kráča v stopách predchádzajúcich bezdrôtových slúchadiel výrobcu. To znamená, že zákazníci dostanú pomerne veľa muziky za prijateľné peniaze. Dvojtýždňové testovanie modelu FreeBuds 4 bolo jednoduché. Slúchadlá žiadne problémy nerobili a odmenili ma dobrým zážitkom z používania.

huawei freebuds 4

Nie sú však pre každého, pri prípadnom rozhodnutí o kúpe musíte brať ohľad na konštrukciu. Huawei sa do mojich preferencii netrafil. Bezdrôtové slúchadlá s „nožičkou“ obchádzam, preferujem „štuple“, a to dobre utesnené. FreeBuds 4 sú pravým opakom, majú otvorenú konštrukciu bez silikónových násad a spomenutú nožičku, ktorá z ucha trčí. Problém to však nebol, slúchadlá som si v praxi užil.

Špecifikácie v číslach

 • Puzdro – váha 38 gramov, priemer 58 milimetrov
 • Slúchadlo – 4,1 gramu, open-fit dizajn
 • Menič – samostatný, 14,3 milimetra
 • Mikrofóny – dva v jednom slúchadle
 • Frekvenčný rozsah – 40 kHz
 • Aktívne potláčanie hluku – 25 dB
 • Výdrž – 2,5 hodiny s ANC, 4 hodiny bez ANC
 • Puzdro – 14 hodín s ANC, 22 hodín bez ANC
 • Nabíjanie – za 15 minút 65 percent kapacity
 • Puzdro – 40 minút 90 percent kapacity
 • Pripojenie – Bluetooth 5.2
 • Kodeky – AAC a SBC
 • Odolnosť – IPX4
 • Funkcie – ovládanie dotykovými gestami, spojenie s dvoma zariadeniami, používanie jedného slúchadla samostatne, detekcia nosenia, dve úrovne aktívneho odhlučnenia, vyhľadávanie slúchadiel

Prevedenie

Huawei FreeBuds 4 majú výborné vyhotovenie. Puzdro v tvare puku je malé a ľahké, ľahko vkĺzne do akéhokoľvek vrecka alebo tašky. Šedá farba s matnou povrchovou úpravou, ktorá nepriťahuje odtlačky, puzdru svedčí.

V spodnej časti sa nachádza USB-C konektor pre nabíjanie, na prednej časti miniatúrne LED svetlo, na boku nenápadné párovacie tlačidlo a na zadnej ploche logo výrobcu. Slúchadlá sa ale otvárajú z opačnej strany než je logo výrobcu. Komplikáciou to nie je, len zaujímavosť.

huawei freebuds 4

Po otvorení puzdra sa pred vami zjavia hlavičky dvojice slúchadiel, ktoré však majú lesklú, nie matnú povrchovú úpravu. Taktiež vyzerá dobre, no bol by som radšej, keby boli matné rovnako ako puzdro. Vyberanie slúchadiel z puzdra je bezproblémové, no nie najpohodlnejšie.

Stalo sa mi, že mi pri vyberaní spotenými prstami slúchadlá jednoducho vykĺzli. Každé zo slúchadiel váži len 4,1 gramu, a to sa v nich okrem batérie nachádzajú mikrofóny, dotykové senzory a hlavne rozmerný dynamický menič s priemerom 14,3 milimetra.

Otvorená konštrukcia

Otvorená konštrukcia slúchadiel má výhody aj nevýhody. Pozitívom je, že ľahko zabudnete, že máte slúchadlá vôbec v ušiach. Váha je nízka a pocit tlaku, ktorý sprevádza uzatvorené slúchadlá so silikónovými zátkami, pri Huawei FreeBuds 4 neexistuje.

Slúchadlá som mohol mať v ušiach aj niekoľko hodín (s prestávkami na nabíjanie, ale o tom neskôr), no ani po dlhej dobe mi nevadili. Skôr ma prestal baviť opakujúci sa playlist ako slúchadlá samotné. Otvorená konštrukcia vás, z princípu veci, nedokáže odizolovať od zvukov okolia.

Na jednej strane ide o výhodu. Stačí pozastaviť prehrávanie hudby a razom budete počuť druhú osobu, ruch ulice či mestskú hromadnú dopravu bez toho, aby ste museli slúchadlá vytiahnuť z uší. Počas počúvania sa od zvukov okolia oddelíte pomocou funkcie aktívneho potláčania hluku.

huawei freebuds 4

Funguje v dvoch úrovniach – všeobecnom a útulnom. Druhá menovaná úroveň je určená pre miesta s malým hlukom. Často som ju ale nepoužíval, zlepšenie kvality odposluchu zabezpečí najmä plný, teda všeobecný režim.

Ani so zapnutým aktívnym režimom ANC sa hluku z okolia úplne nezbavíte. Pasívne utesnenie proste chýba. ANC je ale dostatočne výkonné na to, aby eliminovalo menej zreteľný šum okolia.

Pri ceste rýchlikom do Tatier má potláčanie hluku zbavilo obvyklého ruchu (vrzgot vagónu, otváranie dverí, šuštenie obalov od jedla a pod.), ktorý je pre tento typ dopravného prostriedku typický. Ak ale na mňa vedľa sediaci spolucestujúci prehovoril, zachytil som, že do hudby vstúpil podnet, ktorý tam nemal byť.

Pomôže nastavenie najvyššej hlasitosti, tá ale nie je vhodná pre dlhodobé počúvanie. Či už kvôli skresleniu, alebo nezdravému namáhaniu zvukovodov. Otvorená konštrukcia slúchadiel nepoteší zarytých audiofilov, ktorí chcú počuť len hudbu a nič iné.

Kvalitný zvuk, aj pri hovoroch

Kvalita reprodukcie slúchadiel FreeBuds 4 je výborná, v tejto cenovej triede nadpriemerná. Zvuk je čistý, sýty a vyvážený v celom rozsahu, problém nebudú robiť ani špecifické žánre či vyššie úrovne hlasitosti (max. cca 80 percent).

sluchadla

K vyváženiu zvuku výraznou mierou prispieva ANC. S vypnutým potláčaním hluku nie je zvuk taký dobrý, čo je však logické. Je to ale dôležité, keďže môžete ANC vypnúť s cieľom ušetriť nejakú tú energiu. Dlhšiu výdrž na jedno nabitie tak vymeníte za o niečo horšiu reprodukciu.

V rámci EQ nastavení si môžete zapnúť zosilnenie basov alebo zvýraznenie výšok. Profilovanie je jednoduché, môže mať zmysel pri určitých žánroch (opera, techno). Vo všeobecnosti ale dostanete najrovnomernejší zvuk v predvolenom nastavení, kde sú basy samé o sebe dostatočne zreteľné.

huawei freebuds 4

Telefonovaniu cez slúchadlá sa nedá vytknúť nič. Komunikácia s druhou stranou je zreteľná a jasná. Slúchadlá majú ergonomický tvar, do ucha sadnú ako uliate.

Držia v ňom relatívne pevne, teoreticky ich teda nositeľ zužitkuje aj pri aktívnom športe. Napriek tomu som sa pri behaní nevedel zbaviť pocitu neistoty. Stačí si z hlavy utrieť pot, zachytiť pri tom nožičku trčiacu z ucha a slúchadlá sú vonku.

Huawei slúchadlá nepropaguje ako vhodné pre hranie hier (aspoň som to nezachytil). Odozva je ale nízka. Pri výsostne akčných hrách drôtové spojenie nezastúpia. Pri tituloch, ktoré nevyžadujú milisekundové reakcie, poslúžia skvele.

Aplikácia a ovládanie

Huawei FreeBuds 4 spojíte so smartfónom cez Bluetooth 5.2 a pridruženú aplikáciu AI Life. Aplikácia ekosystému Huawei je výborná.

V prehľadnom a peknom formáte dostanete informáciu o zostávajúcej kapacite batérie slúchadiel a puzdra, nastavíte si režim ANC, nechýba funkcia Nájsť moje slúchadlá, režimy zvuku a pripojenia, detekcia náhlavnej súpravy alebo gestá, ktoré si nastavíte podľa svojich preferencií.

Aplikácia ma počas testovania upozornila celkovo na tri aktualizácie firmvéru slúchadiel.

Obzvlášť sa mi páčilo nastavenie gest. Sami si vyberiete, čo má jedno alebo druhé slúchadlo robiť po dvojitom ťuknutí. Dvojitým dotykom na ľavé slúchadlo môžete napríklad pozastaviť znejúcu skladbu alebo prijať/ukončiť hovor. Pravému slúchadlu môžete rozkázať, aby pre zmenu po dvojitom ťuknutí prehodilo ďalšiu skladbu.

huawei freebuds 4

Gesto potiahnutia slúži na zmenu hlasitosti. Gesto Ťuknutie a podržanie odmietne hovor alebo zapne/vypne potláčanie hluku. Slúchadlá tak môžete ovládať bez z toho, aby ste upriamovali zrak na smartfón alebo hodinky. Dotykové senzory sú príkladne citlivé a spoľahlivé.

Funkcia Detekcia náhlavnej súpravy automaticky pozastaví prehrávanie po vybratí slúchadiel z uší. Po opätovnom nasadení sa prehrávanie samo spustí tam, kde skončilo. Za pozornosť určite stojí možnosť mať slúchadlá pripojené k dvom zariadeniam.

Pohodlne môžete pendlovať medzi počítačom a smartfónom, tabletom a smartfónom a tak podobne. Prepínanie zdrojov zvuku môžete nechať na automatiku, alebo si sami vyberiete preferované zariadenie. Konektivita so smartfónom (rovnakej značky) vo všeobecnosti fungovala príkladne.

huawei freebuds 4

Počas celej doby testovania som nezaznamenal žiadne výpadky spojenia, po otvorení puzdra slúchadiel smartfón okamžite zahlásil, že sú pripojené. Zostávajúca kapacita batérie slúchadiel sa zobrazuje aj v notifikačnej lište (ako ikona batérie), nielen v aplikácii AI Life.

Výdrž batérie

Ak niečo slúchadlám Huawei FreeBuds 4 vytknúť, tak je to priemerná výdrž na jedno nabitie. V praxi dostanete, so zapnutou funkciou ANC, 2 – 2,5 hodiny prehrávania hudby (bez ANC 4 hodiny). Potom musíte slúchadlá vložiť do puzdra a počkať, kým sa aspoň čiastočne nabijú.

Pri dlhom cestovaní alebo celodennej práci je to otravné, nabíjanie ale netrvá extra dlho. Po 15 minútach v puzdre sa mi slúchadlá nabili na 65 percent kapacity. Opakovaným nabíjaním v puzdre docielite kumulovanú výdrž na úrovni 14 hodín (s ANC), respektíve 22 hodín (bez ANC). Puzdro sa mi nabilo na 90 percent kapacity za rovných 40 minút.

Trochu mi chýbalo bezdrôtové nabíjanie, na ktoré som si zvykol pri súčasných smartfónoch a hodinkách. Cena ale nepustí, za negatívum to nepovažujem.

Verdikt

FreeBuds 4 sú výborné slúchadlá a určite patria k tomu najlepšiemu na trhu v tejto cenovej kategórii. Pri prípadnej kúpe však musíte dobre zvážiť, či vám bude vyhovovať ich otvorená konštrukcia. Výhody aj nevýhody som opísal vyššie.

Huawei má riešenie aj pre tých používateľov, ktorí preferujú štuple, poctivo utesnené slúchadlá. Nedá sa nespomenúť model FreeBuds Pro, ktorého maloobchodná cena dnes nemá ďaleko od tej, s ktorou prišla na náš trh aktuálna novinka.

Huawei Freebuds 4: Hodnotenie

Huawei Freebuds 4: Hodnotenie
78 100 1
78/100
Celkové skóre
 • Konštrukcia
  80/100
 • Pohodlie pri nosení
  80/100
 • Funkcie
  80/100
 • Kvalita zvuku
  90/100
 • Aktívne odhlučnenie
  70/100
 • Výdrž
  60/100
 • cena
  85/100

Plusové body

 • Nízka váha, vysoký komfort
 • Výborná kvalita reprodukcie
 • Decentné aktívne odhlučnenie
 • Dodatočné funkcie a nastavenia
 • Aplikácia AI Life
 • Dobrá hodnota za vynaložené prostriedky

Mínusové body

 • Otvorený typ konštrukcie nesadne každému
 • Neexistujúce pasívne odhlučnenie (z podstaty open-fit dizajnu)
 • Priemerná výdrž batérie
 • Pocit neistoty pri športovaní