Nórsko ukazuje budúcnosť: Predaje elektromobilov tu absolútne decimujú spaľováky

Severská krajina ukazuje, že keď sa chce, tak to ide.

Nórsko opäť ukazuje, že prechod na kompletnú elektromobilitu nie je nemožnou úlohou. Neoblomným dôkazom sú najnovšie štatistiky, podľa ktorých elektromobily v severskej krajine doslova decimujú automobily so spaľovacími motormi. Upozornil na ne portál Electrek.

Nórsko je v rámci adopcie elektromobilov najvýkonnejšou krajinou sveta. Platia tu vysoké dane pre vozidlá poháňané fosílnymi palivami, čo ľudí viac-menej núti investovať do automobilu poháňanom elektromotorom. Hoci je to tvrdá praktika, je veľmi efektívna, predovšetkým pre životné prostredie.

Benzín a diesel na posledných priečkach

Najnovšie výsledky hovoria o stave Nórskeho trhu, respektíve o meniacom sa pomere medzi elektromobilmi a spaľovákmi. V roku 2020 si tu elektrické vozidlá pripisovali 54-percentný podiel, zastupovali tak nadpolovičnú väčšinu. A tento trend si udržiavajú aj v aktuálnom roku.

Zdroj: Electrek

V júli podiel elektrických vozidiel na trhu predstavoval až 64 %. Veľký vplyv na tomto čísle mal model Ford Mustang Mach-E, ktorého sa počas tohto mesiaca predalo takmer 900 kusov. Čo sa týka celého roku, zatiaľ si elektromobily pripisujú 58-percentný podiel. Na druhom mieste sú hybridy s 32-percentným podielom, pričom o poslednú priečku sa s 5 % delia čisto benzínové a dieselové automobily. Pripomeňme, že podiel posledných dvoch kategórií v minulom roku činil 10 %.

Zdroj: Electrek

Slovensko a Nórsko: Iný svet

Treba sa však na situáciu pozrieť aj z inej, konkrétne ekonomickej stránky. Nie je žiadnym tajmostvom, že Nórsko disponuje mnohými vzácnymi zdrojmi, čo sa značne podpisuje na hrubom domácom produkte aj celkovej miere, respektíve výške blahobytu obyvateľstva. Inými slovami, elektromobily sú pre Nórov oveľa dostupnejšie ako napríklad pre Slovákov. Je teda celkom logické a zrejmé, že prechod na kompletnú elektromobilitu je pre nás (a iné chudobnejšie krajiny) otázkou nie pár rokov, ale aj pár desaťročí.