Čína vyráža dych: V septembri začne predávať elektromobil s dojazdom 1 000 km. Batéria sa nabije len za 8 minút!

Životnosť až 1 000 000 km.

Nabíjanie je pri elektromobiloch jedným z najväčších pozítiv a zároveň aj negatív. Do prvej skupiny možno zaradiť predovšetkým cenu a ekologickosť, do druhej zase čas. Nabíjanie predsa len niečo trvá, a aj keď je lacnejšie, rozhodne nie je také pohodlné ako tankovanie pri autách so spaľovacím motorom, ktoré zvyčajne trvá len pár sekúnd. Nová technológia od čínskeho koncernu GAC však situáciu výrazne mení.

Automobilka Aion, ktorá funguje pod záštitou GAC, začiatkom tohto roka dokončila vývoj vlastnej grafénovej batérie, informuje server Electrek. Elektromobil, ktorý táto batéria poženie, má byť schopný ponúknuť skutočne dych vyrážajúce kapacity. Dojazd má dosahovať 1 000 km, pričom celková životnosť má dosahovať až 1 000 000 km. Kedy sa takého elektromobilu dočkáme? Ako prvý si batériu osvojí model Aion V, ktorý sa začne predávať už v septembri. Tu však prekvapenia nekončia.

Z 0 na 80 % batérie len za 8 minút? Vraj áno

Počas podujatia Technology Day, ktoré sa konalo 27. júla, čínska spoločnosť ukázala svojú novú technológiu rýchleho nabíjania, ktoré prichádza v dvoch verziách – 3C a 6C. Technológia 3C umožňuje nabitie elektromobilu z 0 na 80 % v priebehu 16 minút a z 30 na 80 % v priebehu len 10 minút. Technológia 6C je ešte rýchlejšia, nakoľko dokáže batériu nabiť z 0 na 80 % za 8 minút. Pri nabíjaní z 30 na 80 % je to ešte menej, konkrétne 5 minút.

Zdroj: GAC Aion/CnEVPost

Demonštrácia technológie ukázala, že pri 80 % sa batéria stále nabíjala výkonom až 481 kW. Pochopiteľne, tak vysoká hodnota vzbudzuje vážne obavy ohľadom dopadu na životnosť batérie. Automobilka však deklaruje, že ak bude nabíjanie prostredníctvom technológie 6C prebiehať pri izbovej teplote, životnosť batérie by mala dosahovať 1 000 000 km.

Aion V ponúkne dojazd 500 a 1 000 km

Ako už bolo spomenuté vyššie, prvýkrát sa nová technológia objaví v modeli Aion V, ktorý debutuje v septembri. Dorazí v dvoch prevedeniach, pričom verzia s 3C ponúkne dojazd 500 km a verzia 6C až 1 000 km.

Ak sa automobilke skutočne podarí dodržať slovo a uvedené špecifikácie budú platné aj v septembri, konkurenčné firmy budú mať čo robiť, aby sa jej vyrovnali. Ostávame zvedaví.