apple

EÚ varuje Apple pred využívaním ochrany súkromia na potláčanie konkurencie

Komisia chce, aby Apple pootvoril vráta do svojho ekosystému.

Európska komisia v minulom roku predstavila návrh Zákona o digitálnych trhoch (The Digital Markets Act, DMA), ktorého cieľom je regulovať digitálne platformy tak, aby bolo ich pôsobenie na trhoch EÚ spravodlivé a konkurencieschopné.

Znenie navrhovanej legislatívy mieri k lepšej ochrane spotrebiteľov a ich práv v online priestore. Súbor pravidiel by mal zabezpečiť, aby bol digitálny trh v EÚ spravodlivejší a otvorenejší pre všetkých hráčov. Podporiť by mal inovácie a dostupnosť kvalitnejších online služieb.

DMA kladie do lepšej pozície malé firmy a startupy, ktoré by sa mali na trhu v EÚ dokázať lepšie presadiť v konkurencii digitálnych gigantov. Zákon chce okrem iného riešiť podmienky, ktoré si kladú veľké digitálne platformy.

V tomto kontexte môže legislatíva prinútiť spoločnosť Apple, aby otvorila svoj inak prísne uzavretý ekosystém obchodu App Store. Inými slovami, kalifornský výrobca by musel používateľom umožniť, aby si mohli do svojich iPhonov sťahovať a inštalovať aplikácie aj z iných zdrojov ako Apple Store. Napríklad z internetových stránok alebo aplikačných obchodov tretích strán.

TIP REDAKCIE
Jedlo doručené robotom? Uber načrtol budúcnosť donáškových služieb
apple
Ilustr. foto: Apple

Šéf Apple Tim Cook návrh zákona kritizuje. Uviedol, že používateľom neumožňuje inštalovať aplikácie mimo obchodu App Store z dôvodu bezpečnosti a ochrany súkromia. Cook minulý mesiac na konferencii VivaTech 2021 vo Francúzsku povedal, že návrh poškodí bezpečnosť a súkromie smartfónov iPhone.

Eurokomisárka Margrethe Vestagerová pred týždňom varovala spoločnosť Apple pred zneužívaním obáv týkajúcich sa ochrany súkromia a bezpečnosti na obmedzovanie konkurencie. Informovala o tom spravodajská agentúra Reuters.

Eurokomisárka súhlasila, že ochrana súkromia a bezpečnosť majú prvoradý význam. Myslí si však, že zákazníci neprídu o súkromie ani bezpečnosť, pokiaľ sa rozhodnú sťahovať aplikácie z iných zdrojov ako z App Store.

Vestagerová však dodala, že je otvorená zmenám v legislatívnom návrhu. Ak sa zákon podarí schváliť, mohol by začať platiť v roku 2023. Diskusia o jeho znení je ale stále otvorená.

Aktuálna cena modelu iPhone 12 u slovenských predajcov