Galaxy S21 FE vraj dorazí aj vo verzii s čipom Exynos. Aký veľký bude výkonnostný rozdiel?

Predminuloročný Exynos 990 bol oproti Snapdragon 865 výrazne slabší a zároveň náročnejší na batériu. Samsung sľúbil, že ďalšia generácia na tom bude omnoho lepšie. A slovo dodržal, i keď Exynos 2100 bol stále slabší ako Snapdragon 888.

Samsung nám môže už budúci týždeň predstaviť nástupcu veľmi úspešného a obľúbeného Galaxy S20 FE z minulého roku. Za svoju popularitu vďačil bezchybnému kompromisu medzi výbavou a maloobchodnou cenou. Očakáva sa, že podobne tomu bude aj tento rok. Chystaný model má debutovať ako Galaxy S21 FE.

Čo-to sme už o smartfóne počuli, no pre nové informácie sa miesto nájde vždy. Tie najčerstvejšie sa týkajú procesora. Pôvodne sa predokladalo, že Galaxy S21 FE dorazí na trh len v prevedení s čipsetom Snapdragon 888 od spoločnosti Qualcomm, čo bola pre všetkých skôr dobrá ako zlá správa. Variant s Exynos, ktorý by sa pravdepodobne predával v Európe, by totiž ponúkal znateľne nižšie kapacity.

Nové informácie z Geekbench však túto predpoveď zmietli zo stola. V benchmarku sa objavilo zariadenie s modelovým označením SM-G990E. Ako píše SamMobile, ísť má o Galaxy S21 FE s 8 GB operačnej pamäte, ktorý je poháňaný čipsetom Exynos, presnejšie Exynos 2100. V testovaní na jedno jadro získal 1 084 bodov, v testovaní na viac jadier 3 316 bodov.

Zdroj: Geekbench

Rozdiel je síce menší, no Samsung stále zaostáva

Predminuloročný Exynos 990 bol oproti Snapdragon 865 výrazne slabší a zároveň náročnejší na batériu. Samsung sľúbil, že ďalšia generácia na tom bude omnoho lepšie. A slovo dodržal, i keď Exynos 2100 bol stále slabší ako Snapdragon 888.

A práve v tom vzniká problém súvisiaci s dvoma variantmi Galaxy S21 FE. Za rovnaké peniaze by mal zákazník dostať rovnaký tovar. To však v tomto prípade tak úplne neplatí. Galaxy S21 FE s Exynos 2100 bude slabší ako variant so Snapdragon 888, no cena bude rovnaká.

Nezúfajte, máme aj dobré správy. Aj keď je variant s Exynos slabší, čísla, ktoré dosiahol v benchmarku ukazujú, že výkonnostný rozdiel je veľmi malý a voľným okom ho zbadá len málokto. Inými slovami, nezbadáte ho, ak nebudete počítať milisekundy.

Samsung Galaxy S21 FE: Čo očakávať?

Čo sa týka ostatných špecifikácií, S21 FE bude disponovať 6,5-palcovým Super AMOLED Infinity-O dislejom so vstavaným snímačom odtlačkov prstov a 32 Mpx selfie fotoaparátom. Interiér bude okrem spomenutých procesorov a RAM disponovať aj 4 500 mAh batériou s podporou pre 25 W nabíjanie. Telo je chránené certifikáciou IP67 (odolnosť voči vode a prachu).

Aktuálna cena modelu Samsung Galaxy S20 FE 5G