RECENZIA Samsung Galaxy S20 FE: Správna cena za správnu výbavu z neho robí TOP voľbu pre rok 2020

Už roky sa výrobcovia najprémiovejších smartfónov spoliehajú na kombináciu skla a kovu. Aj napriek tomu, že ide o krehkejšie kombo je medzi ľuďmi obľúbenejšie lebo pôsobí… no, prémiovejšie.

Už roky sa výrobcovia najprémiovejších smartfónov spoliehajú na kombináciu skla a kovu. Aj napriek tomu, že ide o krehkejšie kombo, je medzi ľuďmi obľúbenejšie lebo pôsobí… no, prémiovejšie. Ja nie som výnimkou a kombináciu skla a kovu mám na drahších smartfónoch veľmi rád.

Hneď na začiatok však musím konštatovať, že nie je plast ako plast. Plastové zariadenia kedysi ani zďaleka neboli na takej úrovni spracovania ako plastové, teda pardon, polykarbonátové, zariadenia dnes. Taký je aj prípad najnovšieho Samsung Galaxy S20 FE, fanúšikovskej edície obľúbenej S20-tky, ktorá sa mi pred dvoma týždňami dostala do rúk.

Galaxy S20 FE je najnovším počinom Samsungu čo najlepšie konkurovať ostatným výrobcom vo všetkých cenových kategóriách. Cieľom juhokórejskej spoločnosti bolo určite vytvoriť cenovo čo najzaujímavejšie zariadenie, z ktorého postupne okresali všetky „nepotrebné“ veci. Vo výbave však naďalej ostáva kvalitný fotoaparát, 120 Hz displej a softvér, na ktorý sme si všetci zvykli.

Ak hľadáte cenovo dostupnejší smartfón s kvalitami vlajkovej lode, prečítajte si našu recenziu, je dosť možné, že ste ho práve našli.

Samsung Galaxy S20 FE: O recenzii

Samsung Galaxy S20 FE som testoval 1 týždeň. Zariadenie počas recenzovania poháňal Android 10 s nadstavbou One UI 2.5. Verzia základného pásma: G780FXXU1ATIL s úrovňou opráv zabezpečenia Androidu k 1. septembru.

Samsung Galaxy S20 FE: Čo sa Samsungu podarilo

Ak ste už mali v ruke Galaxy S20 (klasický alebo Ultra), S20 FE pre vás ponúkne veľmi podobný zážitok. Je podobne veľký ako S20+, akurát má plastový zadný kryt, vďaka ktorému je o niečo ľahší a čo je pre niekoho výhodou – odolnejší. Polykarbonátový kryt je matný, a tak nezbiera odtlačky prstov, ktoré sú nepríjemným vedľajším účinkom vrstvy zo skla.

Keď som ho v rukách poriadne postláčal, nezaznamenal som žiadne vŕzganie, pohyb, ani nič, čo by mohlo naznačovať, že je konštrukčne nie je na úrovni, na akej by ste čakali, že bude. Vďačí za to hliníkovej konštrukcii, ktorá je tak pevná ako pri ďalších modeloch.

Galaxy S20 FE je dizajnovo „hravý“ smartfón, o čom svedčí aj farebná paleta, pre ktorú sa Samsung rozhodol. Na výber máte zo 6 rôznych farieb: modrej, fialovej, zelenej, oranžovej, červenej a bielej. Svoj štýl si teda nájde prakticky každý či už preferujete svietivejšie farby alebo viac neutrálne.

Podobne ako pri klasickom Note20, ani S20 FE nemá ohnutý displej, čo môže byť pre niekoho výhodou, keďže sa tým eliminuje riziko náhodného dotyku. Má to však aj nevýhodu – o niečo hrubšie rámčeky. Podobne ako zvyšok Galaxy S20, aj S20 FE má spomínaný 120 Hz displej, ktorý keď vyskúšate raz, nebudete chcieť nič iné.

Samsung Galaxy S20 FE sa na Slovensku predáva v jednej konfigurácii, a to so 6,5-palcovým displejom (2 400 x 1 080), procesorom Exynos 990, 6 GB RAM128 GB rozšíriteľným úložiskom. 5G verzia tohto telefónu sa na Slovensku, bohužiaľ, nepredáva. Vzhľadom na takmer neexistujúcu 5G sieť to však nebude problém.

Vzhľadom na to, že môj hlavný telefón je Galaxy S20 Ultra viem, ako má výkonné Samsung zariadenie fungovať a môžem vám s rukou na srdci povedať, že Galaxy S20 FE nepôsobí inak. Po softvérovej stránke je to rýchly telefón, ktorý sa vďaka špičkovým komponentom nespomaľuje, pri ničom nezaváha a vďaka 120 Hz displeju je oproti iným telefónom bez tejto vlastnosti výrazne rýchlejší.

Čo sa výdrže batérie týka, tam som nebol ani zaskočený, ani sklamaný. Je to telefón s jednodňovou výdržou. Pri bežnom používaní mi vydržal od rána do večera, no ak ho nepustíte z ruky, je možné, že sa vám vybije aj o niečo skôr. Všetko záleží od toho, ako intenzívne telefón používate. Počítajte tak so 6 hodinami SoT (čas zapnutej obrazovky).

Samsung Galaxy S20 FE: Fotoaparáty

Samsung Galaxy S20 FE ponúka tri zadné fotoaparáty so štandardnými vlastnosťami – jeden hlavný, jeden ultraširokouhlý a jeden zoom. Hlavný senzor je rovnaký aký sme videli aj pri Galaxy S20, a to 12 Mpx s objektívom f/1.8. Vytvára tak krásne fotky, ktoré vás nesklamú so štandardnými „Samsung farbami a kontrastom“.

Ak ste už mali Samsung smartfón tak viete, že cez deň robí nádherné zábery, pri šere či dokonca v noci to zas tak slávne nie je. Galaxy S20 FE nie je ani v tomto smere výnimkou. Ak potrebujete to najlepšie z najlepšieho, určite siahnite pri S20 Ultra. Ak fotíte skôr príležitostne alebo väčšinou cez deň, S20 FE vám ponúkne nádherné zábery, s ktorými budete spokojní.

Vďaka zoom objektívu sa môžete tešiť na 3x priblíženie, ktoré môžete digitálne rozšíriť až na 30x priblíženie. To je naozaj dosť, no treba počítať s výraznou stratou kvality. Ja som bol s S20 FE veľmi spokojný, a to aj napriek tomu, že počasie na Slovensku mi s fotením veľmi nepomohlo. Takmer celý týždeň, počas ktorého som telefón testoval nepretržite prší. Pridajte k tomu nové opatrenia spojené s prebiehajúcou pandémiou a zistíte, že rôznorodosť fotiek v recenzii nemohla dopadnúť inak.

Samsung Galaxy S20 FE: Čo nie je až tak dobré

Samsung Galaxy S20 FE je skutočne telefón, ktorý sa veľmi, veľmi, veľmi podobá na klasické modely Galaxy S20. Našiel som však niekoľko vecí, s ktorými som nebol úplne spokojný, resp. vidím priestor na ich zlepšenie.

Prvou vecou, ktorú spomeniem je nabíjanie. S20 FE podporuje 25 W nabíjanie a aj keď je v balení na rozdiel od nových iPhonov pribalená aj nabíjačka, takto rýchle nabíjanie si neužijete. Pribalená nabíjačka podporuje totiž „len“ 15 W nabíjanie, ktoré je na rok 2020 predsa len pomalšie než je štandardom. Chápem, že možno práve tu sa šetrilo, bolo by však fajn mať aspoň 20 W nabíjačku, ktorá by pre Samsung nemusela predstavovať vysokú finančnú záťaž.

Druhou ani nie výhradou ale skôr upozornením je fakt, že S20 FE v ruke nepôsobí tak prémiovo ako skutočná vlajková loď. Plast ani zďaleka nemá šancu navodiť tak prémiový pocit z telefónu ako sklo a kov. Na druhú stranu, nie je to nevýhoda, ktorá by (aspoň pre mňa) z S20 FE spravila neatraktívne zariadenie.

Práve naopak. Po mesiacoch s S20 Ultra a týždňoch s Z Fold 2 mi spracovanie výrazne S20 FE výrazne neprekážalo. Niekomu však môže, preto ho treba najskôr radšej dobre „ohmatať“.

Samsung Galaxy S20 FE: Verdikt

Pre koho je teda tento telefón a prečo by ste ho mali zvážiť? Samsung Galaxy S20 FE je skvelý telefón, ktorý dostal primeranú cenu za primeranú výbavu. Na rozdiel od Note20, pri ktorom bola cena 1 000 € premrštená je 649 € trefou do čierneho. Je to telefón pre mladých ľudí, ktorí chcú mať k dispozícii prémiovú výbavu ako OLED displej či 120 Hz obnovovaciu frekvenciu za zlomok ceny najprémiovejších zariadení.

Samozrejme, s nižšou cenou prichádzajú aj určité obmedzenia, no ani zďaleka nie sú devastačné. Stále dostanete telefón s dostatkom úložiska, pamäte RAM a špičkovým procesorom, vďaka ktorým budete mať vystarané na ďalších pár rokov. Pridajte k tomu moderný One UI 2.5 bežiaci pod Android 10, kvalitné fotoaparáty a konštrukciu, ktorá je síce z plastu, no stále kvalitná a získate telefón, ktorý v portfóliu Samsungu chýbal.

Ak sa vám ho podarí kúpiť o niečo lacnejšie, o to lepšie. Samsung na S20 FE momentálne ponúka až 200 € extra zľavu pri odkupe vášho starého zariadenia, čo sa môže hodiť ak teraz používate dožívajúci telefón, no v dobrom stave.

Pre koho naopak nie je určený? Hlavne pre ľudí, ktorí chcú mať absolútne to najlepšie na trhu, pre ľudí, ktorí chcú mať veľký zoom a pre ľudí, ktorým vyslovene vadí plastový zadný kryt. Pre ostatných je tento smartfón skvelou voľbou, pod ktorú sa rád podpíšem.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať