Windows 11 bude fungovať aj na starších počítačoch, aktualizácie však nedostanú

Bez komplikácií to asi nepôjde.

Microsoft pri novom operačnom systéme Windows 11 zvýšil nároky na hardvér, čo prirodzene nepotešilo používateľov starších počítačových zostáv a notebookov. Nový Windows je prepracovanejší a bezpečnejší, modernejší hardvér pre optimálny chod jednoducho potrebuje.

To ale neznamená, že nebude fungovať na počítačoch so staršími procesormi. Aktualizácia z Windows 10 na Windows 11 bude cez službu Windows Update sprístupnená iba zostavám s kompatibilným hardvérom.

Microsoft ale používateľom nebude brániť v manuálnej inštalácii operačného systému Windows 11. Kto bude chcieť, stiahne si inštalačný súbor ISO a do svojho počítača si nový Windows nainštaluje po vlastnej osi.

Samozrejme, každý musí počítať s tým, že na zariadeniach, ktoré nespĺňajú minimálne hardvérové ​​požiadavky stanovené výrobcom, môže Windows 11 zlyhávať, respektíve nemusí fungovať úplne 100-percentne. To však mnohých od manuálnej inštalácie určite neodradí.

windows 11
Foto: Microsoft

Už horšie to vyzerá so systémovými aktualizáciami. Ich dostupnosť Microsoft obmedzí, pokiaľ bude Windows 11 nainštalovaný na nepodporovaných zariadeniach. Teoreticky môžu používatelia prísť aj o aktualizácie zabezpečenia, zistil server The Verge.

TIP REDAKCIE
SpaceX predstavuje Starlink internet pre obytné vozidlá. Takéto sú ceny!

Aktualizácie ovládačov, nové funkcie, opravy chýb a kritických zraniteľností… Operačný systém Windows bez týchto prostriedkov sa môže používať podstatne horšie. Prípadná absencia nových funkcií je tým menším problémom. Po významnejšej aktualizácii OS Windows 11 si používateľ stiahne novšie ISO a systém preinštaluje.

Je však ťažké si predstaviť, že by Microsoft zablokoval opravu kritických bezpečnostných zraniteľností, ktoré v minulosti vedel doručiť aj nepodporovaným verziám systémov.

Je jasné, že spoločnosť chce používateľov motivovať k tomu, aby si kúpili nový počítač bez ohľadu na to, či ho potrebujú alebo nie. Aj keď majiteľom starších zostáv Windows 11 používať dovolí, bez obmedzení to asi nepôjde.

Podmienky prechodu na Windows 11 ale stále nie sú úplne jednoznačné. Existuje šanca, že Microsoft pred oficiálnym sprístupnením „nových okien“ svoje pravidlá prehodnotí. Pre podporované počítače bude inovácia dostupná koncom tohto a začiatkom budúceho roka.

Minimálne hardvérové požiadavky pre Windows 11 nájdete TU. Zoznam podporovaných procesorov zase TU (AMD), TU (Intel) a TU (Qualcomm).