AKTUÁLNE: Objavili nový variant koronavírusu. Vedcov straší vysokým počtom mutácií

Od pôvodného variantu koronavírusu, ktorý prvýkrát detegovali vlani v Číne, je vzdialený o 44 až 59 mutácií.

Vedci v Juhoafrickej republike (JAR) detegovali nový variant koronavírusu, ktorý je znepokojujúci svojím vysokým počtom mutácií. Frekvencia výskytu tohto variantu však zatiaľ nie je vysoká, informovali v noci na utorok agentúry AFP a Bloomberg.

Nový koronavírusový variant známy pod označením C.1.2. prvýkrát detegovali v JAR v máji a odvtedy sa rozšíril do väčšiny provincií krajiny, ako aj do niekoľkých ďalších krajín sveta vrátane Švajčiarska či Portugalska, uvádza Bloomberg.

Tento koronavírusový variant sa vyvinul z variantu C.1., ktorý v Juhoafrickej republike dominoval vlani počas prvej vlny pandémie. Variant C.1.2. je od pôvodného variantu koronavírusu, ktorý prvýkrát detegovali vlani v Číne, vzdialený o 44 až 59 mutácií.

Znepokojujúca zostava mutácií

Podľa vedcov má navyše “táto vetva vírusu znepokojujúcu zostavu mutácií”. Obsahuje totiž aj mutácie, ktoré sú spájané s vysokou infekčnosťou a odolnosťou voči protilátkam, avšak vedci zatiaľ nemajú dostatok údajov o tom, aby mohli určiť, ako je veľmi nákazlivý a odolný voči vakcinácii, uvádza agentúra Reuters.

Tento variant sa však zatiaľ nevyskytuje v takej miere, aby mohol byť klasifikovaný ako “variant záujmu” alebo “znepokojujúci variant”, akými sú napríklad nákazlivejšie varianty delta (odhalený po prvý raz v Indii) a beta, ktorý sa objavil minulý rok v JAR.

Juhoafrická republika je jednou z krajín Afriky, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac. Celkovo tam od začiatku pandémie zaznamenali viac ako 2,7 milióna prípadov nákazy a približne 81.830 úmrtí. V JAR v súčasnosti rovnako ako v mnohých ďalších krajinách dominuje nákazlivejší variant delta, ktorý vytlačil pôvodný miestny variant beta.