Počítače Mac majú problém: Chyba znemožňuje používanie skeneru, Apple už chystá opravu

Sťažnosti sa začali objavovať na viacerých známych platformách, ako je Reddit, fórum podpory HP či dokonca aj na oficiálnych fórach Apple.

Apple v čerstvo zverejnenej správe priznáva, že niektorí užívatelia počítačov Mac sa môžu stretnúť s chybou, ktorá znemožňuje prácu zariadenia so skenerom. Upozornil na ňu server MacRumors.

Sťažnosti sa začali objavovať na viacerých známych platformách, ako je Reddit, fórum podpory HP či dokonca aj na oficiálnych fórach Apple. Americký gigant si týchto sťažností všimol a údajne už pracuje na opravnej aktualizácii, ktorá by mala doraziť čoskoro. Chyba má byť prítomná v niekoľkých verziách systému macOS Big Sur.

O čo ide? Keď sa užívateľ pokúsi prostredníctvom svojho Macu pracovať so skenerom, je riziko, že sa zobrazí varovanie, podľa ktorého daný užívateľ nemá právo na otvorenie príslušnej aplikácie, za čím následuje názov používaného skenera. Potrebným povolením by mal podľa tohto upozornenia, logicky, disponovať len administrátor zariadenia. Háčik je však v tom, že systém nedokáže rozpoznať, že práve administrátor sa snaží o použitie skeneru. Všetko tak končí v jednej slepej uličke, ktorá sa nedá nijak obísť.

Apple plánuje chybu opraviť. Nepovedal však, kedy

Apple potvrdil, že chyba bude opravená s príchodom novej softvérovej aktualizácie, avšak neudal ani len približný čas, kedy by sa tak malo stať. Ako dočasné riešenie bol zverejnený dokument popisujúci päť krokov, ktoré by mali túto zapeklitú situáciu aspoň nateraz vyriešiť. Jednotlivé kroky nájdete pod týmto odsekom.

  1. Zavrite všetky momentálne otvorené aplikácie
  2. Kliknite na Finder, následne v menu vyberte možnosť Otvoriť -> Otvoriť zložku
  3. Do príslušného riadka zadajte /Library/Image Capture/Devices a stlačte klávesu Enter
  4. V okne, ktoré sa vám zobrazí, dvakrát kliknite na aplikáciu spomenutú v ozname o chybe. Ide o názov vami používaného skeneru.
  5. Okno zavrite a otvorte aplikáciu, ktorú používate na skenovanie. Ak sa neskôr rozhodnete skenovať prostredníctvom inej aplikácie, musíte všetky uvedené kroky zopakovať