Úsmev alebo pohľad: Android 12 sa dá ovládať výrazmi tváre

Snáď to bude v praxi fungovať spoľahlivo.

Operačný systém Android 12 je dostupný v 4. beta verzii, v ktorej sa vývojárom z XDA podarilo nájsť praktickú novinku v takzvaných Službách dostupnosti. 4. beta je jednou z posledných verzií, ktorá predchádza vydaniu stabilnej zostavy OS Android 12.

Android 12 obsahuje v 4. beta vydaní funkciu Camera Switch, ktorá umožňuje ovládať smartfón výrazmi tváre. Rýchle nastavenia, upozornenia, tlačidlá alebo posúvanie po obrazovke môže používateľ ovládať len pohľadom do prednej kamery.

Systém reaguje na úsmev, otvorené ústa, podvihnutie obočia či pohľad smerom hore, doľava alebo doprava. Dobré je, že si používateľ môže nastaviť citlivosť rozpoznávania neverbálnych gest, čím sa vyhne náhodnej interakcii.

android 12
Foto: XDA

Nevýhodou je, že takéto ovládanie dokáže spotrebovať značnú časť energie, preto by mal byť smartfón pripojený k nabíjačke, ak je to možné. Nie je ťažké uhádnuť, že je táto funkcia určená pre používateľov so zdravotnými obmedzeniami.

Ovládanie zariadenia hlasom je možno spoľahlivé, no nie je vždy vhodné. Na verejnosti, v knižnici alebo trebárs u lekára v čakárni padne vhod tichý spôsob ovládania smartfónu. Zdá sa, že je nová verzia aplikácie Služieb dostupnosti spätne kompatibilná s operačným systémom Android 11.

Ovládanie výrazmi tváre by tým pádom mohlo pribudnúť aj v starších zariadeniach, ktoré Android 12 nezískajú, alebo ho získajú až neskôr formou aktualizácie. Google dlhodobo zlepšuje nástroje, ktoré uľahčujú používanie smartfónov osobám so zdravotným postihnutím.

Android 11 vlani dostal vylepšené ovládanie hlasom alebo akčné odkazy v podobe prispôsobiteľných tlačidiel. Nechýba tiež živý prepis, funkcia priblíženia obrazu či možnosť meniť kontrast, farby alebo veľkosť písma.

Tieto a ďalšie funkcie sú súčasťou operačného systému Android, nájdete ich v nastaveniach vášho smartfónu. Stačí prejsť na stránku Uľahčenie prístupu, kde sú sústredené na jednom mieste.