spotify

Spotify má 165 miliónov predplatiteľov, hudbu v HiFi kvalite zatiaľ nespúšťa

Služba zaknihovala čistú stratu 20 miliónov eur.

Najpoužívanejšia hudobná služba Spotify si oproti 1. štvrťroku tohto roka mierne polepšila. Pribudlo jej 7 miliónov predplatiteľov a 2 milióny zákazníkov, ktorí využívajú bezplatný prístup k hudbe podporovaný reklamou. Vyplýva to z jej čerstvo zverejnených hospodárskych výsledkov za druhý kvartál 2021.

Spotify má pred konkurenciou patričný náskok, eviduje 165 miliónov predplatiteľov. Celkový počet aktívnych používateľov prekonal hranicu 365 miliónov. V medziročnom porovnaní ide o nárast o 20, respektíve 22 percent.

Služby Apple Music a Amazon Music takéto čísla pravidelne nezverejňujú. Music Ally ale odhaduje, že ich zákaznícku bázu tvorí približne 55 až 60 miliónov abonentov.

Spotify eviduje zvýšený záujem o podcasty. Do tohto typu obsahu hudobná služba investuje, na niektoré populárne relácie získala výhradné vysielacie práva. V druhom štvrťroku strávili používatelia počúvaním podcastov v službe Spotify rekordné množstvo času.

spotify
Foto: Spotify

Podľa WSJ sa v databáze streamingovej služby nachádza 2,9 milióna podcastov, oproti prvému štvrťroku sa ich počet zvýšil o 300 tisíc. Priemerný príjem Spotify na jedného používateľa v tomto štvrťroku vzrástol na 4,29 eura. Zrejme sa o to postaralo zvýšenie ceny predplatného, ktoré prebehlo v uplynulom štvrťroku na trhu v USA a v Spojenom kráľovstve.

Spotify je inak stále v strate, firma eviduje za Q2 čistý mínus 20 miliónov eur. V rovnakom štvrťroku predchádzajúceho bola strata podstatne vyššia, na úrovni 356 miliónov eur. Z väčšej časti sa o ňu postarali dane, ktoré musela firma zaplatiť za svojich zamestnancov vo Švédsku.

Zástupcovia spoločnosti uviedli, že sa primárne zameriavajú na rast ako na dosahovanie štvrťročných ziskov. Žiaľ, Spotify vo svojej aktuálnej správe neprezrádza žiadne novinky o ponuke hudby v bezstratovej kvalite.

Spotify HiFi spoločnosť predstavila tento rok vo februári s tým, že bude používateľom k dispozícii „neskôr v tomto roku.“ Cenu ani dátum spustenia tak stále nepoznáme. Konkurencia pritom nespí. Streaming v HiFi kvalite ponúka Deezer, Amazon aj Tidal. Apple Music si za vyššiu kvalitu zvuku dokonca nepýta žiadne poplatky navyše.