preteky elektrických kolobežiek

V Bratislave sa uskutočnia prvé preteky elektrických kolobežiek

Vraj žiadna sranda, ale seriózne preteky.

Hoci to v uliciach niektorých miest vyzerá, že preteky elektrických kolobežiek už dávno odštartovali, nie je tomu tak. Zrod novej motoristickej disciplíny uvidíme v hlavnom meste Slovenska, v Bratislave.

Úplne prvý seriál takýchto pretekov v Európe nesie názov Voltrace. Preteky sa odohrajú pod záštitou známeho automobilového pretekára Maťa Homolu.

Nultý pretek série sa uskutoční 27. augusta 2021 v Kart One aréne v Petržalke. Organizátori pozývajú na účasť všetkých majiteľov elektrických kolobežiek, ktorí majú radi rýchlu jazdu a chcú si zmerať sily s rovnocennými.

voltrace
Automobilový pretekár Maťo Homoľa. Foto: voltride.sk

Ako organizátori správne pripomínajú, rýchla jazda a meranie svojich schopností nepatrí na ulicu. Organizátorom pretekov teda nejde iba o adrenalínovú jazdu, ale aj o propagáciu zodpovedného používania elektrických kolobežiek verejnosťou.

Rýchla jazda patrí do arény

„Veríme, že dnes stojíme pri zrode úplne novej disciplíny motošportu. Takej, ktorej ani náhodou nechýba rýchlosť, vzrušenie a adrenalín, ako sa to na motoršport patrí, ale zároveň takej, ktorá je ekologická a finančne nenáročná a tým dostupná širokej verejnosti,” hovorí Štefan Báthory, riaditeľ spoločnosti Voltride, ktorá preteky organizuje a je najväčším predajcom elektrických kolobežiek v strednej Európe.

Organizátori z Voltride zdôrazňujú, že rýchla jazda na elektrických kolobežkách patrí na uzavreté trate, rovnako ako rýchla jazda na športových autách, či motorkách.

Kým športovo naladení vodiči či motorkári majú možnosť vyžiť sa na okruhoch alebo početných pretekoch, kolobežkári takéto možnosti doteraz nemali napriek tomu, že existujú modely schopné dosiahnuť diaľničné rýchlosti.

Témou pretekov tak nie je iba rýchla jazda, ale najmä zodpovedný prístup k používaniu elektrických kolobežiek. Tie sú výborným nástrojom, ktorý však treba používať s chladnou hlavou a rešpektom k svojmu okoliu.

Voľné jazdy aj zápolenie

Pred samotnými pretekmi budú k dispozícii voľné jazdy pre širokú verejnosť, ktorá si môže bezpečne vyskúšať rýchlu jazdu na okruhu bez stresu z nameraných výsledkov. Následne štartujú prvé preteky, ktoré sa budú skladať z tréningových jázd, kvalifikácie a následných pretekov podľa kategórií a disciplín.

„Sme veľmi radi, že nás z Voltride oslovili stať sa partnerom pretekov Voltrace. Elektrické kolobežky už patria ku každodennému životu desaťtisícov ľudí a mnohé z nich sú skutočne výkonné. Preto radi podporíme myšlienku pretekania na uzavretej trati, aby mohli nadšenci hľadať svoje limity a limity svojich kolobežiek bezpečnejším a zodpovednejším spôsobom,” hovorí Renáta Zajcevová z Kart One arény v Petržalke.

TIP REDAKCIE
POLÍCIA REAGUJE: Nemieni tolerovať online šikanu, má ostrý odkaz pre Tarabu!

Time attack aj drsný súboj v pohári majstrov

Samotné preteky majú viacero disciplín, ktoré sa líšia náročnosťou aj technikou. V disciplíne Time Attack sa počítajú tri najrýchlejšie kolá a jazdí sa iba na čas. Jazdci sa tak nepredbiehajú, čo znižuje riziko nehôd a zranení. Štartuje sa v troch kategóriách podľa hmotnosti kolobežky, pričom jazdci jazdia na vlastných strojoch, ktoré môžu byť na preteky upravené. 

Tí najlepší z disciplíny Time Attack získajú okrem pohárov aj pozvanie do majstrovských pretekov, ktoré sa budú štartovať z roštu a budú pripomínať klasické okruhové preteky, a to vrátane predbiehania. 

preteky elektrických kolobežiek
Foto: voltride.sk

Pre tých, ktorí si chcú odniesť pohár čisto za svoje jazdecké schopnosti a dokázať, že nevyhrali vďaka technike a výkonu svojej kolobežky, budú preteky pohára jazdcov. Kolobežky tam dodáva organizátor Voltride, a tak majú všetci jazdci rovnaké podmienky.

„Nie je to žiadna sranda ani zábavka pre deti. Ide o seriózne preteky s poriadnou dávkou adrenalínu vo vysokých rýchlostiach. Jazdím na elektrických kolobežkách už dlho, ale až jazda na uzavretom okruhu mi ukázala, aké vzrušujúce môže takéto podujatie byť. Z pohľadu jazdca sa to dá naozaj prirovnať k rýchlej jazde na motorke či v športovom aute. Je to plnohodnotný motoršport,” hovorí Martin Pisarčík, dlhoročný motorkár a fanúšik motošportu.

Štartovné

Prihlasovanie na podujatie už beží, uzávierka prihlášok prebehne 22. augusta. Prihlášky prijaté do 31. júla. získajú zľavu zo štartovného až 50 %, prihlášky prijaté do 8. 8. zľavu 25 %. Všetky informácie a kontakt na organizátora nájdete na webovej stránke www.voltrace.eu.

Štartovné na preteky sa hradí vopred prevodom na účet. V štartovnom poplatku sú zahrnuté tréningové jazdy v deň pretekov, kvalifikačné jazdy a preteky (pokiaľ jazdec postúpi cez kvalifikáciu). V prípade neuhradenia štartovného je ho možné zaplatiť na mieste s príplatkom 25 %. Bez predošlej online registrácie nebude štart povolený, je však možné ju vykonať aj na mieste.

Typ jazdyKolobežkaCena
Voľné jazdy 10 minútvlastná kolobežka6 eur
Voľné jazdy 10 minútPohár jazdcov (Inokim OXO)12 eur
Time Attack< 20 kg (vlastná kolobežka)79 eur
Time Attack< 40 kg (vlastná kolobežka)99 eur
Time Attack< 70 kg (vlastná kolobežka)119 eur
Pohár jazdcovInokim OXO 2021249 eur
Majstrovské preteky< 20 kg (vlastná kolobežka)99 eur
Majstrovské preteky< 40 kg (vlastná kolobežka)119 eur
Majstrovské preteky< 70 kg (vlastná kolobežka)139 eur
Zdroj: voltride.sk

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať