parny valec

Polícia v Malajzii zakročila proti ťažiarom, zabavené počítače prešla parným valcom

1069 počítačových súprav rozdrvila na parkovisku miestneho riaditeľstva.

Začiatkom minulého týždňa sa ukrajinským bezpečnostným zložkám podarilo odhaliť veľkú kryptomenovú farmu, na ktorej našli 3800 kusov konzol PS4 a 500 grafických kariet. Páchateľov prezradil enormný odber elektrickej energie, ktorý sa snažili zamaskovať falošnými elektromermi.

Netrvalo dlho a máme tu ďalšiu správu o zásahu polície proti ťažiarom kryptomien. Tentokrát prebehol v Malajzii, v pobrežnom meste Miri. Úradom sa podarilo počas šiestich razií, ktoré sa uskutočnili od februára do apríla tohto roku, zabaviť 1 069 počítačových súprav, účelovo postavených na maximalizáciu výnosov z ťažby virtuálnych mien.

Prípad z Ukrajiny zaujal tým, že páchatelia pre ťažbu využívali veľké množstvo konzol PlayStation 4, ktoré nie sú na takýto typ činnosti najvhodnejšie. Aj prípad z Malajzie je v istom bode výnimočný, ako informuje server Vice odkazujúci na miestne médiá.

Polícia sa rozhodla zabavené počítače zlikvidovať netradičným spôsobom – zoradila ich na parkovisku okresného riaditeľstva a prešla po nich parným valcom. Video z likvidácie si môžete pozrieť nižšie. Nie je jasné, prečo sa polícia rozhodla pre takýto spôsob znehodnotenia počítačových súprav.

TIP REDAKCIE
V Európe sa rozmáhajú opičie kiahne. O čo ide a treba sa obávať?

Úrady pravdepodobne chceli vyslať jasný signál, že nebudú tolerovať kradnutie elektrickej energie. Aj v tomto prípade totižto zohrala hlavnú úlohu veľká spotreba elektriny, ktorú mineri odoberali nelegálne.

Zásah polície sa uskutočnil v spolupráci s energetickou spoločnosťou Sarawak Energy Berhad. Podľa odhadov mineri spotrebovali elektrickú energiu v približnej hodnote 1,7 milióna eur (po prepočte). Polícia pri razii zatkla 6 osôb.

Zaplatiť musia pokutu v približnej výške 1 600 eur a vo väzení si posedia 8 mesiacov. Či budú musieť aktéri uhradiť aj škody spôsobené energetickej spoločnosti, zdroje nespomínajú. Krádeže elektriny predstavujú pretrvávajúci problém v mnohých oblastiach, kde sa ťažia kryptomeny.

Prevádzka výkonného hardvéru vhodného na ťažbu kryptomien je energeticky náročná. Mineri preto elektrickú energiu kradnú, a to s cieľom zabezpečiť si čo najvyšší výnos z ťažobnej činnosti. Pokiaľ by museli za odber energie platiť, ťažba by sa razom stala oveľa menej výhodnou.