Veľký úspech: Prvé lietajúce pretekárske auto absolvovalo testovací let

Na 100 km/h v priebehu len 2,8 sekundy.

Vedeli by ste si predstaviť automobilové preteky, ktoré by boli kombináciou tradičných pretekov a leteckých dní? Ak nie, spoločnosť Airspeeder sídliaca v Austrálii vám tento koncept veľmi rada priblíži. Disponuje totiž vôbec prvým lietajúcim pretekárskym autom na svete.

Tento, nazvime to automobil, nesie názov Alauda Aeronautics Mk3, má už za sebou aj svoj prvý testovací let, ktorý dopadol veľmi úspešne, píše Digital Trends. Pomocou 8 súprav rotorov rozmiestnených na 4 ramenách sa vzniesol do výšky až 500 metrov, kde sa mu v priebehu 2,8 sekundy podarilo dosiahnuť rýchlosť až 100 km/h. Celý test prebiehal na diaľku, i keď sa v interiéri nachádza sedadlo a aj potrebné ovládacie prvky.

Najskôr na diaľku, potom aj s pilotmi

Kde budeme môcť toto auto vídať? Pochopiteľne, na pretekoch, ktoré sa budú konať pod záštitou podujatia EXA. Počas týchto pretekov si budú svoje letové zručnosti porovnávať 4 tímy, ktoré budú proti sebe súperiť na troch vzdušných dráhach po celom svete. Na každom okruhu budú mať tímy k dispozícii identické vozidlá. Jedinou konkurenčnou výhodou tak bude zručnosť pilotov a správna stratégia.

TIP REDAKCIE
LC400 Pro 50 W: Laserová gravírovačka, ktorú si zamilujete. Teraz stojí už len 185 €

Tieto eVTOL (elektrický vertikálny vzlet a pristátie) vozidlá budú počas úplne prvej pretekárskej sezóny pilotované na diaľku. Pre istotu. V nadchádzajúcich sezónach by ich však už mohli ovládať piloti osobne. V záujme bezpečnosti, resp. ako prevencia proti možným kolíziam, vozidlá získajú technológie ako lidar a radar, ktoré vytvoria akési “virtuálne silové pole” okolo každého jedného pilota.

Po 15 minútach do boxov na výmenu batérie

Problémom však bude batéria, nakoľko tá zatiaľ vydrží len na 15 minút letu. Piloti tak budú musieť pravidelne zachádzať do svojich “boxov”, kde im budú tieto batérie vymenené. Počas tohto procesu výrazne pomôže systém “slide and lock”, ktorý umožňuje rýchle vysunutie starej a zasunutie novej batérie. Opäť tak bude obrovská váha pripadať šikovnosti a rýchlosti tímu.