Inzerenti strácajú hlavu: Až 75 % užívateľov iOS nechce byť sledovaných. Môže za to táto funkcia

Príjmy z reklamy mali v niektorých prípadoch poklesnúť o 30 – 40 %.

Až 75 % užívateľov operačného systému iOS 14 má odmietať sledovanie svojej aktivity aplikáciami, čo predstavuje závažný problém pre inzerentov. Môže za to Apple a jeho nová funkcia App Tracking Transparency, skrátene ATT, píše iMore.

Čo je to ATT? Ide o novú funkciu v prostredí systému iOS, iPadOS a tvOS, ktorá prikazuje aplikáciam, aby si predtým, ako začnú sledovať aktivitu užívateľa, vypýtali pre tento účel povolenie. Ak užívateľ súhlasí, aplikácia získa možnosť sledovať jeho aktivitu v prostredí iných aplikácií či na webových stránkach.

So sledovaním súhlasí len 1 zo 4 užívateľov iOS

Pochopiteľne, mnohí užívatelia nechcú, aby aplikácie sledovali doslova každý ich krok, a tak možnosť sledovania zamietajú. A to je niečo, čo inzerentom rozhodne nerobí radosť. Keď si to prepočítame, so sledovaním aktivity súhlasí v priemere len 1 zo 4 užívateľov.

Inzerenti s touto novou funkciou nie sú spokojní z veľmi jednoduchého dôvodu, ktorým je znemožnenie cielenia reklamy. Údajne sa obávajú, že strácajú prístup k niektorým z najcennejších údajov umožňujúcich cielenie reklamy.

Najviac následky implementácie funkcie ATT pocítiť inzerenti na Facebooku. Kupcovia médií, ktorí prevádzkujú reklamné kampane na Facebooku v mene svojich klientov, uvádzajú, že Facebook už nie je schopný spoľahlivo zistiť, koľko predajov klienti realizujú.

Apple a jeho nové zmeny vážne zranili reklamný biznis. Ako následok zavedenia ATT do operačného systému iOS mali príjmy z reklamy v niektorých prípadoch poklesnúť o 30 – 40 %, čo rozhodne nie je málo. Ak to takto pôjde ďalej, spoločnosti budú musieť zaviesť drastické opatrenia, na ktoré doplatíme predovšetkým my – užívatelia. Ako príklad možno použiť opäť Facebook, ktorý už v minulosti poukázal na možnosť spoplatnenia prístupu k jeho sociálnym sieťam.

TIP REDAKCIE
POZOR: Slováci čelia podvodným hovorom. Ak vám zavolá číslo s touto predvoľbou, nevolajte späť!