Lámač rekordov: Helikoptéra Ingenuity na Marse dokončila svoj doposiaľ najnáročnejší let

166,4 sekundy, 625 metrov, 5 m/s.

Keď sa spomenie NASA a Mars, mnohým sa zrejme takmer okamžite vybaví rover Perseverance. To samozrejme nie je vôbec zlé, no netreba zabúdať, že to nie je jediný kus hardvéru, ktorý vesmírna agentúra vyslala na povrch červenej planéty. Do partie totiž patrí aj helikoptéra Ingenuity.

Práve tejto helikoptére sa počas posledného, v poradí už deviateho letu, podarilo prekonať hneď niekoľko rekordov. Ako píše server Digital Trends, pre Ingenuity išlo o doposiaľ najnáročnejší let.

Deviaty let Ingenuity: 166,4 sekundy, 625 metrov, 5 m/s

Helikoptéra o váhe 1,8 kg pri svojom poslednom kaskadérskom kúsku letela celých 166,4 sekundy, čím prekonala rekord z 23. mája, ktorý činil 139,9 sekundy. Okrem toho sa jej podarilo prekonať aj rekord v rámci preletenej vzdialenosti, nakoľko sa jej podarilo presunúť o celých 625 metrov. To je oveľa viac ako posledný rekord z 29. apríla, kedy sa podarilo preletieť “len” 266 metrov. Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na dosiahnutie rekordnej rýchlosti, ktorá dosahovala 5 m/s.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Google mal v Rusku vyhlásiť bankrot!

Ingenuity je skutočne revolučný výtvor. Ešte 19. apríla sa helikoptéra stala vôbec prvým zariadením, pri ktorom sa podarilo uskutočniť riadený let na inej planéte. Vtedy vystúpala do výšky 3 metrov, kde sa vznášala približne 40 sekúnd. Od toho dátumu boli lety stále náročnejšie a náročnejšie.

Schopnosť Ingenuity pohodlne zvládať riedku atmosféru Marsu je skutočne niečo, čo si zaslúži ohromné uznanie. Prečo? Aj v tak riedkej atmosfére sa jej darí získať dostatočný vztlak, aby sa dokázala udržať na oblohe. Je na to však aj patrične vybavená – disponuje lopatkami z uhlíkových vlákien usporiadaných do dvoch rotorov, ktoré pracujú pri rýchlosti až 2 400 otáčok za minútu. To je oveľa viac, než koľko ponúkajú rotory vrtuľníkov u nás, na Zemi. Tu však máme oveľa hustejšiu atmosféru.

Na čo poslúžia pokročilejšie verzie helikoptéry?

Všetky úlohy zvláda na jednotku. Podarilo sa jej prežiť cestu na Mars, zvládla a stále zvláda extrémne nízke teploty špecifické pre červenú planétu, úspešne sa nabíja prostredníctvom solárnych panelov a čo je asi najdôležitejšie, dokáže vzlietnuť, letieť a aj pristáť. Predpokladá sa, že ďalšie verzie Ingenuity budú oveľa pokročilejšie a tým pádom schopné vykonávať prieskum a analýzu povrchu na miestach, na ktoré sa pozemné rovery dostanú len veľmi ťažko. Okrem toho by mohli byť využité aj na mapovanie blízkych oblastí, pričom získané údaje by následne odoslala roveru, ktorý by si na základe nich vytvoril najvhodnejšiu trasu z bodu A do bodu B.