firefox

Mozilla sa zbavuje odľahčenej verzie svojho prehliadača Firefox

Zbohom, Firefox Lite.

Aj Mozilla má (mala) vo svojom talóne aplikáciu s podtitulom „Lite“, ktorá spoľahlivo funguje na slabšom hardvéri a spotrebúva menej dát. Ide o internetový prehliadač Firefox v odľahčenej verzii, ktorý je k dispozícii od roku 2017.

Firefox Lite odštartoval svoju púť pod označením Firefox Rocket. O rok neskôr vývojári prehliadač premenovali na Firefox Lite a sprístupnili ho na viacerých trhoch. Stiahnuť sa dal vo viac ako 42 krajinách.

Po návšteve obchodu Play však zistíme, že Mozilla svoj menej náročný prehliadač už nepodporuje. Od 30. júna 2021 nebude dostávať bezpečnostné ani iné aktualizácie, tvorcovia odporúčajú presedlať na štandardný browser Firefox pre Android.

firefox
Foto: Mozilla

Čo presne za ukončením podpory stojí, nie je známe. Podľa všetkého je ale existencia odľahčenej verzie prehliadača zbytočná, keďže je klasický Firefox už sám o sebe dostatočne rýchly. Pripomenieme, že prehliadač prešiel v auguste minulého roka zásadnou aktualizáciou.

Tvorcovia optimalizovali chod, pridali praktické funkcie známe s desktopovej verzie prehliadača a v neposlednom rade zlepšili zabezpečenie a ochranu súkromia. O rýchlejšiu a bezpečnejšiu funkčnosť sa postaral open-source engine GeckoView, ktorý vyvinula priamo Mozilla.

TIP REDAKCIE
Jedlo doručené robotom? Uber načrtol budúcnosť donáškových služieb

Firefox Lite počas svojej existencie nazbieral cez 5 miliónov stiahnutí. Aj keď sú odľahčené verzie aplikácií väčšinou prínosom aspoň pre časť používateľov, o prehliadači Firefox Lite to až tak neplatilo, ako píše AndroidPolice.

V prehliadači sa v roku 2020 objavila reklama – zobrazovala sa v upozorneniach a na nových kartách. Spolu s aktualizáciami získaval prehliadač nové funkcie, ktoré používatelia nie vždy ocenili. Z inak jednoduchého prehliadača sa časom stal objemnejší nástroj, ktorý sa tak postupne začal míňať svojmu pôvodnému účelu.

Bude Firefox Lite niekomu chýbať? Možno áno. V obchode Google Play je ale dostupných niekoľko prehliadačov zvučných mien, ktoré ho dokážu nahradiť. Či už spomínaný „veľký“ Firefox, najpreferovanejší Chrome alebo napríklad Brave zameraný na ochranu súkromia.

V Google Play stále zostáva Opera Mini. Aplikácia sľubuje rýchle a spoľahlivé prehliadanie webu aj na pomalých a preťažených sieťach, blokuje reklamy a ponúka režim pre šetrenie drahocenných mobilných dát. Stiahnuť si ho môžete TU.