hubblov teleskop

Hubblov teleskop sa nedarí opraviť, NASA hľadá riešenie, skončiť môže ako vesmírny odpad

Ďalekohľad funguje v núdzovom režime.

Hubblov vesmírny teleskop sa pohybuje na obežnej dráhe Zeme od roku 1990. Na konte má niekoľko mimoriadnych objavov, dokázal zachytiť najvzdialenejšie objekty vo vesmíre a prispel k pochopeniu základných problémov astrofyziky.

Hubblov teleskop, alebo ak chcete ďalekohľad, je pre astronómov dôležitým zariadením. Životnosť zariadenia však vzhľadom na jeho vysoký vek klesá, podľa pôvodných plánov mala NASA jeho prevádzku ukončiť po asi 15 rokoch.

Posledná servisná misia prebehla v roku 2009, astronautov vtedy k teleskopu dopravil raketoplán Atlantis STS-125. Aj keď NASA už v roku 2003 špekulovala, že sa o teleskop starať prestane, stále sa mu venuje. Najnovšie však rieši zásadný problém.

hubblov teleskop
Vypustenie teleskopu na obežnú dráhu Zeme prebehlo v roku 1990: Zdroj: NASA/Smithsoian Institution/Lockheed Corporation

Pred viac ako týždňom zlyhal palubný počítač (NSSC-1) ďalekohľadu, ktorý má pôvod ešte v 80. rokoch. Ide o „mozog“ zariadenia, ktorý koordinuje a riadi vedecké prístroje, ktorými je Hubblov teleskop vybavený.

Experti NASA predpokladali, že sa pokazil jeden z pamäťových modulov, s ktorými počítač komunikuje. Reštart počítača nefungoval, preto sa rozhodli oživiť záložný pamäťový modul. Ani túto operáciu sa nepodarilo dokončiť, ako popisuje NASA na svojich stránkach.

Kvôli chybe sa automaticky prepli systémy teleskopu a jeho vedecké zariadenia do núdzového režimu. Ďalekohľad samotný ale poškodený nie je, čo tiež platí o jeho vedeckých prístrojoch, prízvukuje NASA.

TIP REDAKCIE
V Európe sa rozmáhajú opičie kiahne. O čo ide a treba sa obávať?

Operačný tím vesmírnej agentúry teraz vykonáva ďalšie testy a zhromažďuje viac diagnostických údajov, aby dokázali problém presnejšie identifikovať. Zariadenia budú prevádzkované v núdzovom režime až do vyriešenia problému. To je však zatiaľ v nedohľadne.

Hubblov teleskop je fyzicky ťažko prístupným zariadením. Obsahuje preto niekoľko bezpečnostných poistiek. K dispozícii sú až 4 64-bitové pamäťové moduly, z ktorých sú tri záložné. V prevádzke je vždy len jeden takýto modul.

Okrem toho sa na palube nachádza aj druhý záložný počítač, ktorý vedia inžinieri spustil v prípade závažných komplikácií. Je pravdepodobné, že Hubblov teleskop vedcom ešte poslúži. Jeho životnosť ale obmedzená nie je.

Niekedy v budúcnosti jeho púť skončí. Cesta do technologického neba zrejme povedie cez atmosféru Zeme, kde teleskop zhorí a zostávajúce časti dopadnú do odľahlej časti oceánu. V súčasnosti však neexistuje žiadny, ani približný termín ukončenia tejto viac ako 30 rokov trvajúcej misie.

Hubblov teleskop časom nahradí vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba. Zariadenie pripravuje NASA v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou a Kanadskou kozmickou agentúrou. Na miesto určenia ho má dopraviť raketa Ariane 5. Štart misie je predbežne naplánovaný na október 2021.