zemetrasenie

Android dokáže varovať pred zemetrasením, systém sa osvedčil na Filipínach

Filipíny v sobotu zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,7.

Spoločnosť Google prevádzkuje službu Android Earthquake Alerts System, prostredníctvom ktorej dokáže používateľov smartfónov s operačným systémom Android upozorniť na blížiace sa zemetrasenie.

Android smartfóny sú schopné vďaka integrovanému akcelerometru fungovať ako seizmometre. Citlivý komponent vie v prípade blížiaceho sa zemetrasenia zachytiť počiatočnú nedeštruktívnu vlnu zemetrasenia.

Ak takéto otrasy zaznamená, informáciu aj s údajmi o umiestnení odošle do serverov Google, kde sa vyhodnotia. Pokiaľ sa ukážu ako relevantné, Google obratom do zariadení nachádzajúcich sa v oblasti otrasov odošle varovanie. Používateľov upozorní na vzdialenosť, silu zemetrasenia a pomocou jednoduchej grafiky ukáže, ako sa ukryť.

Detekčný systém musí pracovať rýchlo. Pri zemetrasení často rozhodujú sekundy. Android Earthquake Alerts System v praxi naozaj funguje, ako ukázalo nedávne zemetrasenie na Filipínach. Práve Filipíny sú jednou z krajín, kde Google dostupnosť varovného systému nedávno rozšíril.

android
Foto: Google

Android Earthquake Alerts System funguje v USA, na Novom Zélande, v Grécku, Turecku alebo napríklad v Kazachstane či Kirgizskej republike. V priebehu budúceho roka sa rozšíri do ďalších krajín, neskôr bude dostupný po celom svete. Google pri rozširovanú funkcie uprednostňuje oblasti, kde je riziko zemetrasení vysoké.

TIP REDAKCIE
Telekom: Našu 5G sieť podporuje už 51 zariadení | ZOZNAM

Zemetrasenie s magnitúdou 6,7 zasiahlo Filipíny v sobotu, 24. júla. Informovala o tom agentúra Reuters a taktiež americký geologický inštitút USGS. Zemetrasenie trvalo približne minútu. Časť obyvateľov sa o zemetrasení dozvedela v predstihu – niekoľko sekúnd predtým, ako oblasť zasiahlo. Na hrozbu ich upozornili ich smartfóny s operačným systémom Android.

Hoci ide o veľmi krátky časový úsek, pár sekúnd stačí na to, aby sa mohli obyvatelia ukryť do bezpečia. Pozitívnu skúsenosť s včasným systémom varovania pred zemetrasením zdieľali obyvatelia na sociálnej sieti Twitter a na komunitnom fóre Reddit. Android Earthquake Alerts System sa tak v praxi osvedčil.

Vyhodnocovanie otrasov je v Android smartfónoch povolené automaticky. Používatelia môžu funkciu vypnúť v nastaveniach, v časti Poloha > Pokročilé > Upozornenia na zemetrasenie. Príklad z Filipín však ukazuje, že je vhodné ponechať túto funkciu zapnutú.